Rolnicy w polu, żniwa na półmetku

3
w południowej części Wielkopolski rozpoczęły się właśnie żniwa. Rolnicy wyjechali ciężkim sprzętem na pola. Sprzyja im pogoda, która ma się utrzymać jeszcze przez kilka najbliższych dni. - To będzie dobry rok - mówi Telewizji Proart Robert Binek, rolnik z Parczewa w gminie Sieroszewice.

Nie wszyscy rolnicy mają takie zdanie. Niedawno nad regionem przeszła nawałnica, która dosłownie położyła znaczne połacie zbóż: głównie żyta, pszenicy oraz rzepaku. Straty sięgają nawet kilkunastu procent upraw. Najgorsza sytuacja w powiecie ostrowskim jest w gminie Ostrów Wielkopolski: we Franklinowie, Lewkowcu oraz w Szczurawicach. Zbiory rzepaku nie są zadowalające, bo z jednego hektara rolnicy w niektórych miejscach są w stanie uzyskać tylko niespełna 3 tony. To może odbić się na cenie oleju. Rynek jest też pełen zbóż niskiej jakości, co znów może mieć wpływ na cenę pieczywa.

Bardzo tanie są w tym roku ziemniaki. Ich cena w sprzedaży hurtowej spadła do 15 groszy za kilogram. Równie tanie będą z pewnością warzywa takie jak marchewka, seler, cebula czy pietruszka. Drogie będą owoce, wszystko przez opóźnioną wegetację oraz chłodną wiosnę.

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

3 KOMENTARZE

  1. Tak jak co roku, gdy przychodzi do zbiorów, to prawie każdy rolnik płacze, że nieurodzaj. A jak przychodzi co do czego, to na jesieni trzeba organizować skupy płodów rolnych, bo jest nadmiar wszystkiego. Gdyby się nie opłacało, to już dawno zmienili by profesję, bo tylko idiota do interesu dokłada, a bank na ładne oczy kredytu nie daje. Jak to mówi kolega, rolnik płacze, jak tylko się urodzi i tak mu do śmierci zostaje.

    • Skąd ta pewność? A może ziemniaki będą po 17 groszy za kilogram? A może będzie większy zbiór rzepaku? Proszę mieć choć odrobinę wątpliwości.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick