DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Rojowski dworek może wyglądać jak dawniej

W odtworzeniu faktycznego wyglądu dworku w Rojowie ma pomóc akcja, którą zapoczątkowała fundacja Nauki i Edukacji „Lemat” z Rojowa właśnie. Więcej —> http://lemat.org.pl

Organizacja poszukuje zdjęć tego obiektu, który być może zostanie gruntownie wyremontowany. Złożono już wniosek o dofinansowanie. Przeszedł pozytywnie ocenę formalną, teraz fundacja czeka na wieści o ewentualnym uzyskaniu zastrzyku pieniędzy na remont budynku. Wniosek opiewa na kwotę około 2 milionów złotych. 85% środków zewnętrznych oraz 15% z kasy inwestora prywatnego ma pozwolić na solidny remont dworku, który jest aktualnie w opłakanym stanie. Od 1958 widnieje w rejestrze jako zabytek. Poniżej zdjęcia historyczne dworku dzięki uprzejmości Jerzego Krzywaźni. 

” Dworek drewniany o konstrukcji zrębowej został zbudowany w drugiej połowie XVIII lub na początku XIX wieku – pisze w opracowaniu regionalista Jerzy Krzywaźnia. – Kryty jest dachem naczółkowym. W dworku mieszkali Potoccy i Wężykowie, Jarmużowie, którzy byli właścicielami dóbr rojowskich. W roku 1940 ostatni właściciele zostali wysiedleni przez władze okupacyjne. W latach 1939/40 miała tu swoją siedzibę tajna szkoła, w której uczyła pani Jarmużowa. Na mocy dekretu z 1944 roku ziemie majątku przejęło państwo. Grunty i budynek stał się własnością Przedsiębiorstwa Gospodarki Rolnej, mieściły się tutaj biura PGR-u i mieszkanie kierownika. W latach 70-tych część budynku zajmował Klub Książki i Prasy „RUCH”. Dworek od wielu lat nie remontowany niszczeje. W latach 90-tych ziemie i budynki przeszły w ręce prywatne.

Tak dworek w Rojowie wygląda dziś. Fotografie: Tomasz Wojciechowski, wlkp24.info

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz