Rojów: Czy solarna suszania przestanie cuchnąć?

2
- Spółka Strzegowa będzie dążyć do tego, aby wszystkie uciążliwości zapachowe związane z oczyszczalnią zamknęły się w granicach naszej nieruchomości - powiedział Telewizji Proart Leszek Stach, p.o. dyrektora oczyszczalni ścieków w podostrzeszowskim Rojowie. Dyskusja na temat jakości powietrza w mieście rozgorzała po tym, jak na terenie spółki Strzegowa postawiono solarną suszarnię osadów. Pierwsze chwile działalności instalacji związane były z ogromną uciążliwością zapachową dla mieszkańców. Nieprzyjemny odór czuć było nawet po drugiej stronie Ostrzeszowa.

Zainstalowany został biofiltr, który ma za zadanie oczyścić powietrze wydobywające się z solarnej suszarni. Jego rolą jest wyeliminowanie amoniaku, siarkowodorów oraz merkaptanów. Powietrze przekazywane jest do tzw. skrubera, tam jest zwilżane po czym trafia do biofiltra. Na wysokości około 2,5 metra oczyszczone opuszcza instalację. Nie wszystko działa jednak tak, jak zakładano. Nawet instalacja biofiltra nie pomogła w zredukowaniu uciążliwych zapachów. Problem uciążliwości zapachowej wyeliminowano w około 60 %.

Solarna suszarnia osadów w Rojowie
Solarna suszarnia osadów w Rojowie

– W zupełności odoru się nie wyeliminować – tłumaczy Leszek Stach zapewniając jednocześnie, że dążenia idą w stronę zamknięcia odoru w granicach nieruchomości oczyszczalni

11 września spółka Strzegowa podpisała aneks do umowy z generalnym wykonawcą, który wydłużył końcowy termin odbioru inwestycji. Nie stanie się to wcześniej niż z momentem przeprowadzenia rozruchu technologicznego oraz uzyskania zakładanej redukcji nieprzyjemnych zapachów.

Na podstawie rozmowy z mieszkańcami stworzyliśmy mapę miejsc, do których docierały zapachy z solarnej suszarni. Intensywny kolor strzałek oznacza, że tam smród był wyczuwalny najbardziej.

Więcej w „Wydarzeniach” Telewizji Proart.

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick