„Rodzina 500 Plus” – już nie będzie tak łatwo? [czekamy na opinie]

1
Wnioski już od lipca, ale przez internet, jednolite terminy, zmiany w sposobie ustalania dochodu, większe kontrole statusów rodzin – to w skrócie zmiany, które wprowadzone zostały do rządowego programu „Rodzina 500 Plus”. Rząd na te świadczenia w 2017 roku przeznaczy 23,1 mld zł.

Minister Elżbieta Rafalska na konferencji prasowej podsumowującej rok programu „Rodzina 500 Plus” zapowiedziała, że fundamenty pozostaną bez zmian, ale konieczne jest wprowadzenie kilku poprawek do regulaminu.

Od kwietnia 2017 roku świadczenie w wysokości 500 zł na miesiąc nadal przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie do momentu ukończenia 18. roku życia bez kryterium dochodowego.

Zaproponowane zmiany to:

1. Wnioski na nowy okres można składać już od lipca, ale tylko przez internet. Drogą tradycyjną, papierową będzie to możliwe od 1 sierpnia.

2. Terminy składania wniosków o świadczenie rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy zostaną ujednolicone także z terminem składania wniosków o świadczenia wychowawcze.

3. Doprecyzowany ma zostać sposób określania dochodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przez rodziców dziecka. Ma to wyeliminować przypadki zaniżania deklarowanego dochodu.

4. Większej kontroli ma podlegać kwestia przyznawania świadczenia rodzicom deklarującym samotne wychowywanie dziecka. Okazać będzie trzeba decyzję alimentacyjną.

5. Resort proponuje wprowadzenie płynniejszego systemu informatycznego weryfikującego zgodność zameldowania beneficjentów ze stanem faktycznym.

W ubiegłym roku na wypłatę świadczeń przeznaczono nieco ponad 17 mld złotych. W tym roku zabezpieczono w budżecie już 23,1 mld. W całej Polsce programem objętych jest 55% dzieci. W Ostrowie Wielkopolskim ze świadczenia na koniec marca 2017 roku korzystało prawie 4,5 tysiąca beneficjentów.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. 500+ powinno być nie dla rodzica gdzie ktoś pomaga w wychowaniu tylko faktycznie jest jedynym rodzicem Najczyściej jest pięć osób a matka oszukuje Urząd Skarbowy że taka samotna i nie daje rady Śmiech na sali z tymi wypłatami i powinien być liczony stan alimentacyjny bo to też bywa oszczędzaniem na dziecku kosztem zarobkowania

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick