Powstanie Wielkopolskie. Zapłoną race

0
Tradycyjnie już 27 grudnia w gminie Jarocin obchodzona będzie kolejna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku tego właśnie dnia parafii pw. św. Marcina w Jarocinie przekazana zostanie flaga od prezydenta PR Andrzeja Dudy. Będzie to symboliczne wprowadzenie do jarocińskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Z okazji 99. Rocznicy wybuchu Powstanie Wielkopolskiego miasto zostanie udekorowane powstańczymi flagami, a na grobach Powstańców Wielkopolskich zostaną zapalone znicze. W Mieszkowie odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku gen. Stanisława  Taczaka.  O godz. 15.30, w kościele  pw. św. Marcina w Jarocinie rozpocznie się msza św. w intencji poległych Powstańców Wielkopolskich połączona z przekazaniem okolicznościowej flagi od Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla parafii pw. św. Marcina. – Kiedyś kupiłem stary grot z orłem w koronie. Pomyślałem, że można go wykorzystać, aby upamiętnić 100. rocznicę odzyskania niepodległości oraz powstańców wielkopolskich. Około półtora roku temu wystosowałem prośbę do pana prezydenta o przekazanie flagi, która wraz z grotem mogłaby zawisnąć w naszym kościele – mówi ks. Dariusz Matusiak. – Flagę otrzymuje nasza parafia, ale z racji tego, że św. Marcin jest patronem miasta, więc otrzymuje ją cały Jarocin – podkreśla proboszcz jarocińskiej parafii. Flaga, którą w imieniu prezydenta przekaże Andrzej Dera – sekretarz stanu w kancelarii prezydenta, wraz z grotem zawisną w prezbiterium kościoła św. Marcina.

Po mszy św., punktualnie o 16:40, w godzinie wybuchu Powstania nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą ku czci poległych powstańców, znajdującą się na murze kościoła pw. św. Marcina w Jarocinie. W 99. rocznicę wybuchu powstania nie zabraknie 99 rac odpalonych na jarocińskim rynku.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick