Robot układający kostkę Rubika i eksperyment pokazujący, jak wyglada smog

0
Robot układający kostkę Rubika? Żaden problem. Wytłumaczenie, jak tak naprawdę wygląda smog za pomocą słoików? Dla uczniów Szkoły Podstawowej w Odolanowie to pestka. Podczas XI wystawy interaktywnej pt „Ziemia – nasza planeta” pokazywali, że nauka wcale nie musi być nudna, a doświadczenia m.in. z dziedziny fizyki to też dobra zabawa. Tłumaczyli zjawiska, które choć oczywiste, nie zawsze są zrozumiałe.

Jak to się dzieje, że woda nie wypływa z wiaderka podczas szybkiego obracania tym przedmiotem? To sprawka siły odśrodkowej. Dlaczego krążek zamiast spadać, podjeżdża do góry? – Dzieje się tak, ponieważ środek ciężkości ciągnie krążek nie w górę, ale w dół i dlatego jedzie w górę – tłumaczy uczeń Szkoły Podstawowej w Odolanowie, Remigiusz Dudziński.

Eksperymenty na XI Wystawie Interaktywnej „Ziemia – nasza planeta” tłumaczą zjawiska, które obserwujemy na co dzień, ale nie zawsze rozumiemy na czym polegają.                    – Elektroskop to przyrząd, który służy do sprawdzenia, czy ciało jest naelektryzowane – mówi uczennica Natalia Raniś.

Podczas wystawy można obejrzeć wyjątkowe roboty – stworzone przez uczniów z klocków lego. Są mobilne, potrafią też wykonywać pewne czynności. Jeden z nich jest zaprogramowany tak, by bez problemu ułożyć kostkę Rubika. Robi to szybko, ale jedna z uczennic, Tatiana Borecka jest od niego szybka – jej rekord w układaniu kostki to 25 sekund. – Jest to przede wszystkim bardzo wiele czasu, nauki algorytmów i wiele poświęcenia, ja sama się uczę praktycznie dwie godziny dziennie tych algorytmów, a jest ich ponad 141 – wyjaśnia Tatiana.

Wszystkich eksperymentów na wystawie jest kilkanaście, a wszystkie zwracają uwagę przede wszystkim pomysłowością wykonania. – W tym roku cieszę się bardzo, że jest dużo fizyki, gdzie możemy tłumaczyć i grawitację i tarcie… I mam nadzieję, że młodzież przy tych doświadczeniach sama się wiele uczy – mówi Małgorzata Trybuła, koordynatorka wystawy z ramienia Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk.

Wystawa „Ziemia – nasza planeta” to preludium do 35. warsztatów „Lato z helem”, które tak jak wystawę, co roku wraz z odolanowską podstawówką współorganizuje Polski Instytut Fizyki Molekularnej. Jest otwarta dla wszystkich i potrwa do piątku 17 maja. To być może jedna okazja, by przekonać się na własne oczy jak prawa fizyki wpływają na naszą planetę.

 

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick