Jak to się dzieje, że woda nie wypływa z wiaderka podczas szybkiego obracania tym przedmiotem? To sprawka siły odśrodkowej. Dlaczego krążek zamiast spadać, podjeżdża do góry? – Dzieje się tak, ponieważ środek ciężkości ciągnie krążek nie w górę, ale w dół i dlatego jedzie w górę – tłumaczy uczeń Szkoły Podstawowej w Odolanowie, Remigiusz Dudziński.
Eksperymenty na XI Wystawie Interaktywnej „Ziemia – nasza planeta” tłumaczą zjawiska, które obserwujemy na co dzień, ale nie zawsze rozumiemy na czym polegają. – Elektroskop to przyrząd, który służy do sprawdzenia, czy ciało jest naelektryzowane – mówi uczennica Natalia Raniś.
Podczas wystawy można obejrzeć wyjątkowe roboty – stworzone przez uczniów z klocków lego. Są mobilne, potrafią też wykonywać pewne czynności. Jeden z nich jest zaprogramowany tak, by bez problemu ułożyć kostkę Rubika. Robi to szybko, ale jedna z uczennic, Tatiana Borecka jest od niego szybka – jej rekord w układaniu kostki to 25 sekund. – Jest to przede wszystkim bardzo wiele czasu, nauki algorytmów i wiele poświęcenia, ja sama się uczę praktycznie dwie godziny dziennie tych algorytmów, a jest ich ponad 141 – wyjaśnia Tatiana.
Wszystkich eksperymentów na wystawie jest kilkanaście, a wszystkie zwracają uwagę przede wszystkim pomysłowością wykonania. – W tym roku cieszę się bardzo, że jest dużo fizyki, gdzie możemy tłumaczyć i grawitację i tarcie… I mam nadzieję, że młodzież przy tych doświadczeniach sama się wiele uczy – mówi Małgorzata Trybuła, koordynatorka wystawy z ramienia Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk.
Wystawa „Ziemia – nasza planeta” to preludium do 35. warsztatów „Lato z helem”, które tak jak wystawę, co roku wraz z odolanowską podstawówką współorganizuje Polski Instytut Fizyki Molekularnej. Jest otwarta dla wszystkich i potrwa do piątku 17 maja. To być może jedna okazja, by przekonać się na własne oczy jak prawa fizyki wpływają na naszą planetę.