Ruszył remont elewacji pałacu Radolińskich

0
Ruszył remont jarocińskiego pałacu Radolińskich. Za kwotę miliona 100 tysięcy złotych odnowiona zostanie elewacja zabytkowej budowli z 1865 roku. To pierwszy etap inwestycji, miasto chce, aby w przyszłym roku do pałacu przeniosło się muzeum regionalne.

Jarociński pałac Radolińskich nie był remontowany od 100 lat. Ostatnie tak poważne prace konserwatorskie tej budowli przeprowadzane były po pożarze jaki wybuchł tutaj w grudniu 1917 roku. Pierwszy etap inwestycji to odnowienie elewacji.

Wszystkie prace przebiegają pod nadzorem konserwatora zabytków. Nowa elewacja ma kosztować milion 100 tysięcy złotych. Pałac Radolińskich ma odzyskać dawny blask, oprócz szkoły muzycznej i biblioteki za kilka lat swoją nową siedzibę znajdzie tutaj także muzeum regionalne.

Remont pałacu to część całego planu rewitalizacji jarocińskiego zespołu pałacowo parkowego, który ma się zakończyć w 2020 roku. W skład wspomnianego zespołu wchodzą także ruiny kościoła św. Ducha, gdzie we wrześniu ubiegłego roku zamontowany został dach, a także posadzka. Teraz w jego wnętrzach odbywają się mszę święte oraz koncerty.

Na brak miejsca od lat narzekają pracownicy muzeum regionalnego, które dziś znajduje się w ratuszu. Tysiące eksponatów w gablotach to tylko wycinek tego, co w zbiorach muzeum czeka na pokazanie szerszej publiczności.

Pałac Radolińskich jest własnością gminy Jarocin, magistrat zabytkowy budynek 8 lat temu przejął od ministerstwa kultury.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick