Rewitalizują park od 2015 roku i końca nie widać. Na wiosnę powstanie amfiteatr

1
Fot. fanpage Zielony Jarocin
Setki drzew, kilkadziesiąt tysięcy krzewów, kwiatów i bylin oraz nowa nawierzchnie alejek – tak zmieni się wiosną park Radolińskich w Jarocinie. Między ruinami kościoła Św. Ducha a pałacem powstanie też amfiteatr.

Rewitalizacja parku Radolińskich rozpoczęła się w 2015 roku. W pierwszej połowie 2019 roku wycięto większość chorych drzew zagrażających bezpieczeństwu, usunięto również samosiew. Powstało także nowe oświetlenie alei, podświetlono wyremontowaną elewację pałacu. A na drzewach zamontowano budki lęgowe dla ptaków. Wyczyszczono stawy i koryto Lipinki, a wzdłuż linii brzegowych dokonano nasadzeń roślin. Przed pałacem pojawiły się ławki identyczne, jak te, które stały w parku, kiedy jego właścicielami była rodzina Radolińskich. Zostały odwzorowane przez jednego z lokalnych rzemieślników na podstawie historycznych fotografii.

Wiosną przyszłego roku rozpocznie się budowa nawierzchni wszystkich parkowych alejek. Będą wykonane z takich samych wodoprzepuszczalnych materiałów jak ścieżki w Parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego. – Najpierw chcieliśmy przetestować takie rozwiązanie. W parku przy ośrodku zdrowia sprawdza się bardzo dobrze. Nawet po ulewnym deszczu nie stoją kałuże, bo woda jest szybko wchłaniana. Po takich nawierzchniach wygodnie się spaceruje, jeździ rowerem czy wózkiem – wyjaśnia Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina.

Wiosną w Parku Radolińskich zaczną się też nasadzenia kilkuset drzew, dziesiątek tysięcy krzewów, bylin, kwiatów oraz roślin cebulowych. Wokół pałacu Radolińskich będą posadzone hortensje i rododendrony. Ci, którzy narzekają na postęp prac w parku miejskim, muszą uzbroić się w cierpliwość. Na efekt końcowy przyjdzie jeszcze trochę poczekać. – Na dziś w parku zostało wykonanych 25-30% planowanych prac. Dopiero zrealizowanie tego, co jest zaprojektowane na rok 2020 da efekty, na których nam zależy – zaznacza Robert Kaźmierczak.

Wiosną rozpocznie się także budowa nowego amfiteatru, renowacja i konserwacja ruin kościoła św. Ducha i zagospodarowywanie przestrzeni między ulicami Zamkową i Parkową. Gmina Jarocin zakupiła właśnie od osób prywatnych jedną z działek na tym obszarze.

Gmina Jarocin pozyskała na kompleksową rewitalizację parku Radolińskich oraz parków im. mjr. Gorzeńskiego oraz parku przy ul. Szubianki 12,5 mln zł dofinansowania. Wraz z wkładem własnym gminy całe zadanie może pochłonąć około 20 mln zł.

Tak ma wyglądać taras za Pałacem Radolińskich w parku. Będzie do złudzenia przypominał ten, który znajdował się w tej lokalizacji 100 lat temu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick