DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Rewitalizacja Pleszewa i Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego. Unijne wsparcie widać wszędzie

Pleszew to miasto unikatowe w skali Europy. Główna stacja, gdzie zatrzymują się krajowe i regionalne pociągi, w tym nowe składy Kolei Wielkopolskich, znajduje się trzy kilometry od miasta, we wsi Kowalew. A to nie koniec!

Kolejowa architektura

W centrum miasta również znajduje się stacja kolejowa. Na przystanku Pleszew Miasto zatrzymują się nawet dwa rodzaje pociągów – te normalnotorowe i historyczna wąskotorówka. Z tym, że te „zwykłe” składy to Pleszewska Kolej Dojazdowa, która do „głównej” stacji poza miastem dowozi pasażerów z centrum.

Taki układ to żywy ślad historii miasta. Od niedawna cała Polska mówi o Pleszewie z myślą o najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej w kraju. Za taką Towarzystwo Urbanistów Polskich uznało rewitalizację terenów pokolejowych przy stacji Pleszew Miasto.

Projekt wygrał rywalizację z osiemnastoma konkurentami z całej Polski. „Zajezdni Kultury” pewnie by nie było, gdyby nie wsparcie Unii Europejskiej. Dofinansowanie z funduszy unijnych wyniosło łącznie prawie 10 milionów złotych.

Efekty

Nieczynna od wielu lat parowozownia w centrum Pleszewa wyłoniła się z gruzów jako nowa siedziba domu kultury przy współudziale Funduszy Europejskich. Zachowując pamięć miejsca, udało się stworzyć przestrzeń do działań artystycznych, jakiej miasto do tej pory nie miało. Jest tu sala koncertowa, do nauki tańca, muzyczna, sale warsztatowe. Wszystko w kolejowym anturażu, bo pod podłogą widać szyny z przełomu XIX i XX wieku, a u góry – zabytkowe belki, które przez lata podtrzymywały dach lokomotywowni. Latem na kolejowych bocznicach organizowane są nawet spektakle teatralne i koncerty.

To już drugi budynek stacji Pleszew Miasto, który po rewitalizacji służy lokalnej kulturze. Wcześniej stojący obok, główny gmach dworcowy został zamieniony na siedzibę biblioteki publicznej, w którym oprócz księgozbiorów i czytelni jest nawet mała sala widowiskowa. Wszystkie te zabiegi, a także otwarcie kolejowej przestrzeni na imprezy plenerowe, sprawiły, że przed – i w ograniczonym zakresie także w czasie – epidemii cała okolica tętni życiem.

Skutki epidemii

Choć samorządy, ośrodki kultury i inne organizacje starają się minimalizować skutki epidemii, to w wielu dziedzinach życia bywa to wyjątkowo trudne. Wiele osób może potrzebować pomocy psychologicznej i wsparcia fachowców, dlatego warto wiedzieć, że w Wielkopolsce działa kilkanaście Centrów Zdrowia Psychicznego. Placówki opiekują się dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi, w tym kobietami w ciąży. Ta inicjatywa została wsparta pieniędzmi z funduszy europejskich dla Wielkopolski kwotą około 85 mln zł.

Najnowsza z nich przyjmuje poznanianki i poznaniaków przy ulicy Naramowickiej. Z bezpłatnej pomocy ośrodka może skorzystać 280 młodych osób od 6. do 18. roku życia. Darmowa pomoc jest udzielana do marca 2023 roku.

To Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży udziela pomocy głównie na miejscu z zachowaniem reżimu epidemicznego. Projekt realizują jako partnerzy Fundacja AKME i Uniwersytet SWPS. Budowa centrum była możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości prawie 5 mln zł. Psychologowie i psychoterapeuci fachowo wspierają dzieci i nastolatków w rozwiązywaniu najtrudniejszych spraw. Na pomoc mogą liczyć osoby, które doświadczają kryzysów psychicznych o różnych podłożach: od stanów lękowych czy depresyjnych po zaburzenia odżywiania, ADHD, schizofrenię czy myśli samobójcze. Terapeuci skupiają się nie tylko na samym pacjencie, a rozmawiają również z członkami rodziny i opiekunami.

Jaka jest kondycja psychiczna dzieci i dorosłych?

Jak wskazują eksperci epidemia w szczególny sposób wyklucza najmłodszych i zaostrza problemy psychiczne. Eksperci Polskiego Towarzystwa Psychologicznego wskazują, że w Polsce około półtora miliona osób – w tym dzieci i dorosłych – korzysta z opieki psychiatrycznej. Według ich szacunków ta liczba może wzrosnąć nawet o pół miliona z uwagi na skutki psychologiczne pandemii.  Z najnowszych badań WHO wynika, że 50 procent zaburzeń psychicznych zaczyna się w okresie dzieciństwa i młodości.

Więcej o rewitalizacji Pleszewa i Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego dofinansowanych z funduszy europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w magazynie Zmieniamy Wielkopolskę, odc. 15.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz