Religijny post wicewojewody. „Osobie publicznej nie wypada” [czekamy na opinie]

19
„Udostępnij proszę tę figurkę Matki Boskiej Fatimskiej aby dotarła do jak największej ilości osób aby uchronić świat przed wojną” - z takim apelem wystąpiła do swoich znajomych na Facebooku wicewojewoda Wielkopolski Marlena Maląg. Informację o udostępnieniu postu przez wicewojewodę rodem z Ostrowa Wielkopolskiego przesłał nam nasz internauta zaintrygowany postawą Marleny Maląg.

Zdjęcie figury Matki Bożej Fatimskiej to odniesienie do faktycznego cyklu objawień, które miało miejsce w Fatimie w 1917 roku. Matka Boska ukazując się trojgu dzieciom miała zachęcać do codziennego różańca w intencji nawrócenia grzeszników oraz do modlitwy za pokój. Marlena Maląg, wicewojewoda Wielkopolski zdjęcie figury Matki Bożej Fatimskiej z apelem o dalsze przesyłanie udostępniła z Fanpage’a „Jezu, kocham Cię”.

Podjęliśmy próbę kontaktu z wicewojewodą Marleną Maląg, by odniosła się do swojego posta na portalu społecznościowym. Niestety, nie udało nam się porozmawiać z nią osobiście. W jej imieniu do sytuacji ustosunkował się w telefonicznej rozmowie asystent wicewojewody Piotr Trybek. – Wszyscy jesteśmy obywatelami państwa prawa i wolność wyrażania opinii oraz poglądów religijnych gwarantuje nam Konstytucja. Jeśli pani wicewojewoda udostępniła treści religijne na Facebooku to nie widzę w tym nic złego. Trzeba podkreślić, że zrobiła to z konta prywatnego, a nie konta jako „Marlena Maląg – wicewojewoda”. Myślę, że nie ma w tym nic złego, jeśli ktoś troszczy się o wartości duchowe i takimi postami próbuje skłonić choć przez chwilę do życiowej refleksji – skomentował. Liczymy, że wkrótce otrzymamy także komentarz od samej wicewojewody Marleny Maląg.

Zapytany o zdanie politolog związany z regionem, Jerzy Wójcicki, przypomina o sytuacji z 2016 roku, gdy na portalu społecznościowym Stanisław Pięta, poseł PiS zadeklarował swojej poparcie dla inicjatywy, by uznać Jezusa Chrystusa oficjalnym Królem Polski. Dodajmy, że pomysł intronizacji już w roku 2006 miał inny poseł Prawa i Sprawiedliwości – Artur Górski. – Osobie publicznej, tym bardziej wicewojewodzie, nie wypada apelować o udostępnianie treści religijnych. Gdyby nie była działaczem społecznym czy politycznym – to byłoby do przyjęcia. Zgodnie z ustawą o służbie cywilnej, polityk czy samorządowiec nie powinien afiszować swoich wartości religijnych. Co więcej, Konstytucja mówi o rozdzielności Kościoła od państwa, więc osoby związane z administracją rządową powinny mieć to na uwadze – komentuje sytuację Jerzy Wójcicki.

Wójcicki dodaje, że prawdopodobnie, gdyby wicewojewoda Maląg treści religijne udostępniała w wiadomościach prywatnych do swoich „facebookowych znajomych” a nie na publicznej „Tablicy”, nie byłoby to czymś niewłaściwym. – Też jestem osobą wierzącą, więc nie krytykuję treści religijnych. Ale osoby publiczne powinny stronić od ich rozpowszechniania w przestrzeni publicznej, nawet w internecie. Chociaż obserwuję, że politycy Prawa i Sprawiedliwości mają skłonności do obnoszenia się z religijnością – dodaje politolog. A podkreśla też, że samorządowcy na poziomie województwa powinni starać się być apolityczni.

Jesteśmy ciekawi opinii jakie emocje wywołują u Państwa treści religijne promowane przez polityków lub samorządowców? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

19 KOMENTARZE

 1. Normalnie lewactwu przeszkadza już nawet zdjęcie figurki matki boskiej. Liberalno- mainstreamowa papka serwowana w tv i internecie robi swoje. Podejrzewam że gdyby nadal rządziła poprzednia opcja to dziś tak jak w Niemczech „niezależny” TK orzekłby że mozna rejestrować nowonarodzone dziecko jako „trzecią płeć”

 2. Szanowni politycy! Mniej pobozności, więcej prawości! Piewcami słowa Bozego i wszystkiego co z tym związane są osoby .duchowne. No chyba, że politycy PiS-u staja się z automatu duchownymi.

 3. Panie Wójcicki po przejściu na emeryturę głowa tez przeszła na emeryturę ! Już ,,przeszła ” religijność i co niedzielne msze św. w kościele p.w Ducha Św. ( ul. Różana ) ?

  • Teraz już rozumiem, dlaczego pan Wójcicki zmienił parafię i niedzielne msze św. wybiera w parafii Zbawiciela (ul. Wybickiego). Jak miał takich wrednych współparafian typu GW na tej Różanej, którzy zamiast się modlić rozglądają się, kto to dzisiaj nie przyszedł na mszę. A szczyt szczytów – wypisywanie tych „mało bystrych” spostrzeżeń w Internecie. Czy GW myśli, że w Ostrowie jest tylko jedna parafia? Przymusu mszy w swojej parafii na szczęście nie ma. Z Bogiem.

 4. Może Ostrów nazwie Fatimsko?- będzie bliżej
  Słowo „Fatima” jest pochodzenia arabskiego. Jej pomysł przy polskim rasizmie nie przejdzie.
  Nie należę do części ogłupionego narodu co jak zobaczą 500 plus to już się modlą.

 5. Znam te panią jeszcze z czasów szkolnych,….,szkoda gadać nie była tak religijna . To obciach co pokazała !! niech to szlag ,te PiSiory ręce do boga składają a diabła za skórą mają!!

  • Wiara to sprawa osobista, no ale w sredniowiecznej Polsce to wszystko jest mozliwe. Smiechu warte. Niech babsko zajmie sie swoimi obowiazkami nierob!

 6. FB to jedno, wielkie nieporozumienie. Ludzie wystawiają tam wszystko: dzieci, domy i ich majątki, aby się tylko pochwalić, gdzie to nie byli, a przez możliwość dodawania lokalizacji, gdzie są teraz. Tym bardziej uważam, że nie jest to miejsce ani na akcenty religijne, ani polityczne. Myślę, że Pani Marlena Maląg udostępniła łańcuszek przez pomyłkę, tak po prostu. Przecież chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że można kliknąć polubić coś przez pomyłkę tym bardziej, kiedy korzysta się z aplikacji na telefonie. Naprawdę nie wywołujmy sensaci tym postem.

 7. Nie razi mnie niczyje afiszowanie sie swoja pobożnością na swoich prywatnych stronach. Ale wiele do myślenia na temat pobożności tej pani daje nie podjecie dyskusji na temat jej posta, a wysłanie asystenta, Widać On wie więcej o Jej religijności niż Ona sama, a to już jest przynajmniej śmieszne. Deklaracje swej religijności na forach publicznych nie świadczy o naszej religijności co najwyżej o nieznajomości zasad naszej wiary która mówi w biblii nie modlimy się na pokaz i nie tylko jak coś od Boga potrzebujemy Lecz dlatego, ze jesteśmy katolikami i wierzymy w Boga dla niego samego, a nie dla osiągania poklasku u ciemnoty która jest manipulowana przez kler, a to z wiarą nie ma nic wspólnego.

 8. Ja się doszukałem ,czy ona nie zna więcej matek boskich ? niech powie mi która jest najmocniejsza w „cudownej opiece”?? Matka Boska Częstochowska,czarna madonna,śnieżna
  Matka Boska Ostrobramska,Matka Boska Zielna ,Matka Boska Licheńska,Matka Boska ze Świętej Lipki,Matka Boska z Kalwarii Zebrzydowskiej,Matka Boska Szkaplerzna z Czernej,
  Matka Boska z Różanegostoku,Matka Boska z Gietrzwaldu,Matka Boska Kodeńska,Matka Boska Fatimska,Matka Boska z Guadelupe,Matka Boska Płocka,Matka Boska Kazańska,Szkaplerzna (ciekawe czy katolicy słyszeli o niej).

 9. do Annnn , teraz dla mnie jasne dlaczego Wójcicki zmienił kosciół ,bliżej mu do blasku zniczy które tak sobie upodobał podczas ,,protestów” przed Sądem razem z Koderestami i Nowośmiesznymi. Dla Twojej wiadomości nie jest moim współparafianinem.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick