Święty Patryk jest patronem Irlandii, a z Irlandią sporo wspólnego w ostatnich latach ma Polska. Wielu rodaków wyemigrowało na Zieloną Wyspę w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Część z nich zostawiła rodziny w kraju, inni sprowadzili je później do siebie. Część osiedliła się tam na stałe, dla kolejnych był to tylko przystanek. Chcieli trochę zarobić i wrócić nad ojczyzny. To między innymi za ich sprawą w naszym kraju robi się coraz głośniej o tym kraju na wyspie.
Kolejnym ambasadorem (i to w dosłownym znaczeniu tego słowa) jest – a jakże – Ambasada Irlandii w Polsce. To właśnie jej przedstawiciele po raz kolejny zaprosili władze Kalisza do udziału w tym święcie. Efektem tego ma być podświetlenie Ratusza na zielono. Ten kolor jest kolorem Irlandii. “Miasto Kalisz od 2018 roku jest zapraszane przez Ambasadę Irlandii w Polsce do udziału w inicjatywie „Global Greening”, czyli podświetlania na zielono ważnych obiektów 17 marca z okazji Dni Świętego Patryka. Mimo niesprzyjających okoliczności w marcu 2020 podświetlone zostało 25 obiektów w całym kraju. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, podświetlony zostanie budynek ratusza” – zapowiadają przedstawiciele największego miasta z naszego regionu.
Wśród podświetlanych co roku budynków z okazji Dnia Świętego Patryka znajdują się m.in. tak znane budowle, jak Empire State Building, Opera w Sydney, a nawet Wielki Mur Chiński.
Pięć ciekawostek związanych z Dniem Świętego Patryka*
- Dzień Świętego Patryka nosi imię patrona Irlandii.
- Święty Patryk nie urodził się w Irlandii. Uważa się, że pochodził z Walii lub Szkocji.
- Legenda głosi, że święty Patryk wypędzał z Irlandii węże. Jednak w Irlandii nigdy nie było węży i nadal nie ma.
- Pierwsza parada z okazji Dnia Świętego Patryka miała miejsce w Bostonie w Stanach Zjednoczonych w 1737 roku. Pierwsza parada w Irlandii odbyła się w Waterford w 1903 roku.
- Ponad 70 milionów ludzi na całym świecie ma irlandzkie korzenie. Nic dziwnego, że 17 marca świat staje się zielony.
* ciekawostki pochodzą z materiału promocyjnego udostępnionego przez Ambasadę Irlandii w Polsce. Link poniżej
Ever wondered how #StPatricksDay came to be celebrated around the 🌍?
It might be something to do with the 7⃣0⃣ million people around the world who have #Irish heritage ☘️
Here are 5⃣ facts about #StPatricksDay 👇@TourismIreland #FillYourHeartWithIreland @GlobalIrish pic.twitter.com/usjxQ5icTu
— Ireland in Poland (@IrlEmbWarsaw) March 17, 2021