Ratusz będzie zielony. Miasto włącza się w obchody Dnia Świętego Patryka

0
Ratusz w Kaliszu na zielono z okazji Dnia Świętego Patryka / fot. UM Kalisz
Kaliski ratusz zostanie podświetlony na zielono. Po raz kolejny 17 marca miasto włączy się w obchody Dnia Świętego Patryka - patrona Irlandii.

Święty Patryk jest patronem Irlandii, a z Irlandią sporo wspólnego w ostatnich latach ma Polska. Wielu rodaków wyemigrowało na Zieloną Wyspę w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Część z nich zostawiła rodziny w kraju, inni sprowadzili je później do siebie. Część osiedliła się tam na stałe, dla kolejnych był to tylko przystanek. Chcieli trochę zarobić i wrócić nad ojczyzny. To między innymi za ich sprawą w naszym kraju robi się coraz głośniej o tym kraju na wyspie.

Kolejnym ambasadorem (i to w dosłownym znaczeniu tego słowa) jest – a jakże – Ambasada Irlandii w Polsce. To właśnie jej przedstawiciele po raz kolejny zaprosili władze Kalisza do udziału w tym święcie. Efektem tego ma być podświetlenie Ratusza na zielono. Ten kolor jest kolorem Irlandii. “Miasto Kalisz od 2018 roku jest zapraszane przez Ambasadę Irlandii w Polsce do udziału w inicjatywie „Global Greening”, czyli podświetlania na zielono ważnych obiektów 17 marca z okazji Dni Świętego Patryka. Mimo niesprzyjających okoliczności w marcu 2020 podświetlone zostało 25 obiektów w całym kraju. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, podświetlony zostanie budynek ratusza” – zapowiadają przedstawiciele największego miasta z naszego regionu.

Wśród podświetlanych co roku budynków z okazji Dnia Świętego Patryka znajdują się m.in. tak znane budowle, jak Empire State Building, Opera w Sydney, a nawet Wielki Mur Chiński.

Pięć ciekawostek związanych z Dniem Świętego Patryka*

  1. Dzień Świętego Patryka nosi imię patrona Irlandii.
  2. Święty Patryk nie urodził się w Irlandii. Uważa się, że pochodził z Walii lub Szkocji.
  3. Legenda głosi, że święty Patryk wypędzał z Irlandii węże. Jednak w Irlandii nigdy nie było węży i nadal nie ma.
  4. Pierwsza parada z okazji Dnia Świętego Patryka miała miejsce w Bostonie w Stanach Zjednoczonych w 1737 roku. Pierwsza parada w Irlandii odbyła się w Waterford w 1903 roku.
  5. Ponad 70 milionów ludzi na całym świecie ma irlandzkie korzenie. Nic dziwnego, że 17 marca świat staje się zielony.

* ciekawostki pochodzą z materiału promocyjnego udostępnionego przez Ambasadę Irlandii w Polsce. Link poniżej

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick