Rak piersi w Polsce to sześć tysięcy zgonów rocznie

1
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na tę chorobę jest jej zbyt późna wykrywalność. Kluczowym w takim wypadku jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, ale ważna jest także profilaktyka, tej brakuje np. w szkołach.

Taki stan rzeczy chce zmienić jarociński klub Amazonek, który otrzymał właśnie w prezencie fantom piersi do nauki wykrywania guzów w tej części ciała.  O zakup modelu do nauki badania palpacyjnego piersi do swojego klubu, jarocińskie Amazonki w starostwie powiatowym wnioskowały od kilku miesięcy.

W końcu udało się, w tym tygodniu Amazonki z rąk starosty otrzymały prezent. Data nieprzypadkowa. Październik to miesiąc walki z rakiem piersi.

Model trzech piersi kosztował trzy tysiące złotych. To niewiele biorąc pod uwagę jakie korzyści może przynieść. Używając sztucznej piersi można dosłownie dotknąć problemu, o którym wiele kobiet dowiaduje się zbyt późno. 

Rak piersi w naszym kraju stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Każdego dnia raka piersi diagnozuje się u blisko 50 Polek, rocznie z jego powodu umiera 6 tys. kobiet.

Klub razem ze starostwem w zdecydowany sposób chce postawić na profilaktykę wśród dziewcząt już w szkołach średnich. Niezbędny w tym celu jest właśnie fantom, wcześniej chcąc mieć podobny jarocińskie amazonki musiały wypożyczać go od swoich koleżanek z innych miast.

 

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick