Rajd Pojazdów Zabytkowych. Najstarszy wyprodukowano w… 1886 roku! [ZDJĘCIA]

0
Fot. Dom Kultury Pleszew
Z Pleszewa przez Jarocin do Dobrzycy. Taką trasę pokonały zabytkowe samochody, które wzięły udział w 12. Rajdzie Śladami Rezydencji Ziemiańskich - w rytmie Wielkopolskich Rytmów Młodych. Muzykę wybrano nieprzypadkowo, ponieważ właśnie w 2020 roku przypada 50-lecie legendarnego przeglądu muzycznego, z którego narodził się Jarocin Festiwal.

Pasjonaci zabytkowych pojazdów spotkali się najpierw w Pleszewie na pokolejowym terenie, na którym znajdują się Zajezdnia Kultury i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew. Następnie udali się do Jarocina, aby tam zatrzymać się na targowisku. Następnie korowód udał się do Dobrzycy przed siedzibę Muzeum Ziemiaństwa. W każdym z tych miejsc nie brakowało osób, które chciały popodziwiać auta i motocykle niespotykane w dzisiejszych czasach na drogach.

CZYTAJ: Nie możesz oddać osobiście? Pozostaw we wrzutni

Wśród pojazdów uczestniczących w rajdzie można było znaleźć m.in. mustangi, mercedesy, ale też auta będące owocem polskiej myśli motoryzacyjnej i produkowane w naszym kraju w czasach PRL-u jak fiaty 125p i 126p, żuki, polonezy i nysy. Nie brakowało również motocykli zarówno dwu, jak i trójkołowych. Prawdziwą gratką był najstarszy samochód rajdu – Maybach Benz z… 1886 roku, a więc auto, które liczy 134 lata. To pierwszy pojazd w historii z silnikiem spalinowym, którego konstrukcja powstała na bazie bryczki. Auto rozwija prędkość raptem do 20 km/h, co na dzisiejsze standardy może jedynie budzić uśmiech, ale potrafi zachwycić wieloma innymi rzeczami, a w szczególności niezwykłym wyglądem.

Warto również zaznaczyć, że podczas prezentacji zbierano pieniądze na leczenie 3-letniego Olka zmagającego się z neuroblastomą IV stopnia.

Uczestnicy rajdu – z okazji 50. rocznicy legendarnego przeglądu muzycznego WRM zmagali się z próbą muzyczną polegającą na sprawdzeniu ich zdolności w tym zakresie. Zaplanowano także wizytę w Spichlerzu Polskiego Rocka. Ogłoszenie wyników zabawy rozplanowanej na trasie nastąpiło na mecie, a więc na terenie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Również tam odbył się na zakończenie koncert zespołu Sul-Jazzband.

Organizatorami imprezy byli: Automobilklub Ostrowski, Miasto i Gmina Pleszew, Miasto i Gmina Jarocin, Gmina Dobrzyca oraz Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

WIĘCEJ CIEKAWOSTEK NA NASZYM PORTALU ZNAJDZIESZ POD TYM ADRESEM

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick