DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Rada miejska Koźmina Wlkp. prosi premiera o przekazanie pieniędzy na budowę obwodnicy

– Walczymy o tę obwodnicę ponad 20 lat. W tym czasie został zrealizowany projekt, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykupiła grunty, uzyskała pozwolenie na budowę, ale ono przez ten czas zdążyło już stracić ważność. Można więc powiedzieć, że cofnęliśmy się niemal do punktu wyjścia. Mówię niemal, bo tylko wykupione tereny pozostały tym krokiem zrobionym do przodu – mówi portalowi wlkp24.info Jarosław Ratajczak, wiceburmistrz Koźmina Wlkp.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Rajcy podjęli więc stanowisko w sprawie oddalającej się budowy bajpasu i postanowili wysłać je do premiera Mateusza Morawieckiego. – To kolejny sygnał z naszej strony, że obwodnica jest konieczna. To jedyne, co możemy zrobić w tej chwili. Tym bardziej, że rozmowy z GDDKiA nie przynoszą żadnych skutków i podjęliśmy taki krok – dodaje.

Obwodnica Koźmina Wlkp. miałaby przebiegać po prawej stronie jadąc od Krotoszyna na północ. Projekt przewiduje, że przetnie ona ul. Pleszewską, a następnie na wysokości wjazdu do Sapierzyna włączy się w drogę krajową nr 11. Budowa bajpasu to jedna z najważniejszych inwestycji zarówno dla mieszkańców, jak i radnych. Nie może więc dziwić, że rajcy byli jednogłośni w sprawie wyrażenia stanowiska w tej sprawie. Pismo już zostało wysłane do premiera Morawieckiego.

Stanowisko radnych Koźmina Wlkp. w sprawie konieczności budowy obwodnicy:

Rada Miejska w Koźminie Wielkopolskim, mając na uwadze przede wszystkim dobro mieszkańców Gminy Koźmin Wielkopolski wraz ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa oraz komfortu ich życia, wyraża swoje głębokie zaniepokojenie w związku z brakiem decyzji o budowie obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego.

Z dostępnych informacji wynika, iż budowa obwodnicy po raz kolejny została odłożona w czasie. Jest to inwestycja strategiczna dla rozwoju Koźmina Wielkopolskiego. W chwili obecnej cały tranzyt odbywa się drogą krajową nr 15 przez ścisłe centrum miasta. Wszystko to powoduje ogromne niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Właściciele nieruchomości położonych bezpośrednio przy drodze nr 15 ponoszą systematycznie ogromne koszty finansowe spowodowane ruchem blisko 8 tys. pojazdów na dobę.

Naprawa spękanych ścian oraz elewacji budynków w żaden sposób nie jest refundowana przez Państwo czy Zarządcę drogi tzn. Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Brak budowy obwodnicy powoduje również wstrzymanie prac rewitalizacyjnych centrum Koźmina Wielkopolskiego oraz szeregu inwestycji powiązanych. Wynikiem czego jest niezadowolenie mieszkańców. Należy zaznaczyć, iż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad posiada dokumentację projektową, którą należy jak najszybciej zaktualizować. W latach poprzednich zostały również poczynione wykupy gruntów umożliwiające sprawną realizację inwestycji. Mając powyższe na uwadze, Rada Miejska w Koźminie Wielkopolskim zwraca się do Prezesa Rady Ministrów o ponowne przeanalizowanie możliwości finansowych i przekazanie środków na budowę obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego.

Napisz do autora

Komentarze (1)
 • Q
  qwert

  wtorek, 26 czerwca, 2018

  Dlaczego nie pisali do tuska przecież to peło popierała ratajczaka na burmistrza Krotoszyna?
  Już widzę jak obwodnica koźmina wpina się w dk 11.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz