Rąbczyn. Modernizują oczyszczalnię. Zapłacimy mniej za ścieki?

4
Na terenie oczyszczalni ścieków w Rąbczynie powstaje nowy budynek. W nim będą znajdować się nowe prasy, mające za zadanie odwodnienie osadu. To element projektu, który pochłonie blisko 80 mln złotych. Czy zapłacimy mniej za ścieki?

Blisko 80 milionów otrzymała spółka Wodkan na projekt pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski” zdobyła dofinansowanie w wysokości 41 milionów złotych. Jednym z elementów tego projektu jest modernizacja oczyszczalni ścieków w Rąbczynie.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Urządzenia, które zostaną zamontowane, będą wykonane ze stali nierdzewnej, a woda pochodząca z odwodnienia osadu, wróci do oczyszczalni i będzie mogła zostać wykorzystana ponownie. Powstanie też nowa stacja higienizacji odwodnionego osadu. Będzie on mieszany z wapnem i pozwoli na ekologiczną utylizację. W budowie jest także wiata, która będzie pełniła rolę magazynu na odpady.

Modernizacja jest nie tylko kosztowna, ale i czasochłonna. Dyrekcja spółki przyznaje, że oprócz prac budowlanych, ważną rolę odgrywają tu nowe maszyny, które są znacznie kosztowniejsze, a zamontowanie ich wymaga precyzji.

Marek Karolczak, prezes Wodkan-u przyznaje, że modernizacja ma mieć nie tylko pozytywne strony pod względem ekologicznym, ale i finansowym. Dzięki niej mieszkańcy nie zapłacą większych rachunków za ścieki, a nawet mogą spotkać się z ich obniżką.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. 80 milionów Wodkan wyda na modernizację całego przedsiębiorstwa a nie tylko na oczyszczalnie .Trochę rzetelności dziennikarskiej p

  2. I znowu mijanie sie z prawdą ponieważ trudno w tej chwili oszacować jak będą wyglądały taryfy gdy zatwierdzają je Wody Polskie a nie Gmina a zgodnie z rozporządzeniem muszą być brane wszystkie koszty w tym amortyzacja od środków trwałych w tym z dotacji. Proste wyliczenie – inwestycja 80 000 000,00 zł, średnia amortyzacja 4,5% rocznie, daje to wysokość odpisu na poziomie 3 600 000,00 zł rocznie, przyjmując ilośc mieszkańców w aglomeracji 100 000,00 osób daje to koszt 36 rocznie na osobe. Jedna osoba zużywa maksymalnie 12 metrów sześciennych wody na rok a więc cena za ścieki powinna wzrosnąć z tego tytułu o 3 zł netto na metrze sześciennym ścieków chociażby z tego powodu. No ale to już po wyborach. A gdzie koszty operacyjne utrzymania nowej infrastruktury? Ilośc przyłaczeń będzie relatywnie niska , tym bardziej na Pruślinie gdzie ludzie mają przydomowe oczyszczalnie ścieków.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick