Qlturalna na miarę XXI wieku – Danuta Jonak [ZDJĘCIA]

2
Zasługuje na ten tytuł jak mało kto. Od lat wertuje stare archiwa w poszukiwaniu śladów przeszłości, a ostatnio dokonała niemal niemożliwego: w kilka godzin zalazła trop, dzięki któremu rodzina byłej więźniarki w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck odzyska skonfiskowaną przez Niemców biżuterię. Danuta Jonak - regionalistka, dokumentalistka otrzymała właśnie tytuł „Qlturalna na miarę XXI wieku”. Przyznaje go od kilku lat Stowarzyszenie Qltura 21 z gminy Ostrów Wielkopolski.

Wręczenie wyróżnienia z rąk członków Stowarzyszenie Qltura 21 odbyło się w urokliwych wnętrzach Pałacu von Stieglerów w Sobótce, który jak zdradził sekretarz gminy Ostrów Wielkopolski Zbigniew Dolata, typowany był niegdyś na budynek Gminnego Ośrodka Kultury. Danuta Jonak urodziła się w Czarnymlesie w gminie Przygodzice. Obecnie jest na emeryturze.

Publikacje Danuty Jonak:

1. Szlakiem krzyży, kapliczek i figurek przydrożnych w miejscowościach: Bagatela – Marczewskie, Biłgoraje, Biniew, Czekanów, Franklinów, Górzno, Karski, Kołątajew, Nadleśnictwo Nowy Staw Kwiatków oraz Kwiatków, Lewków, Michałków, Młynów, Słaborowice, Stary Staw, Szczury – części północno-wschodniej gminy Ostrów Wielkopolski – przewodnik. Ostrów Wielkopolski, Lewków 2018

2. Szkoła Podstawowa w Lewkowie : Bibliografia adnotowana w wyborze (od XIX do 2015 r.). Ostrów Wielkopolski 2018

3. Bibliografia osobowa adnotowana (w wyborze) Powstańców Wielkopolskich z Parafii Górzno, Lewków, Ociąż (Kwiatków), Szczury w gminie Ostrów Wielkopolski. Lewków 2018

4. Powstańcy Wielkopolscy Parafii Lewków – Katalog wystawy z dn. 04.11.2018 r. oraz groby powstańców wielkopolskich z 60 ilustracjami. Lewków 2019

Obecnie w opracowaniu:

– Bibliografia adnotowana Lewkowa i okolic (tj. Bab, Bagateli, Bialina, Biniewa, Czekanowa, Bonina [Bunina], Franklinowa, Górzna, Gręblowa, Karsek, Kołątajewa, Kwiatkowa, Lewkowa Osiedle, Marczewskie, Michałkowa, Młynowa, Słaborowic, Słaborowic Nowych, Szczur) oraz Czarnegolasu, Hetmanowa i Możdżanowa (XVIII – XXI wiek [do 2015]). [tytuł roboczy] w opracowaniu -obecnie 988 s. maszynopisu). Znajdują się tam materiały ze wszystkich dziedzin nauki i życia społecznego.

Obecnie Danuta Jonak pracuje nad następującą publikacją:

– Powstańcy Wielkopolscy i działacze niepodległościowi z obecnego powiatu ostrowskiego z lat 1918-1920. [tytuł roboczy].

W 2019 roku wspólnie z księdzem proboszczem Bronisławem Chorzępą i wikarym Pawłem Ponitką odnowiła 9 grobów na cmentarzu przykościelnym w Lewkowie. Pracuje też czynnie przy zbieraniu pieniędzy na utworzenie pamiątkowego obelisku upamiętniającego powstańców.

Danuta Jonak jest czynnym członkiem Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego , Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Lewkowie oraz Towarzystwa Miłośników Wojsławic. W maju 2019 roku została uhonorowana nagrodą wójta Gminy Ostrów Wielkopolski Piotra Kuroszczyka w dziedzinie kultury.

fot. Tomasz Wojciechowski, wlkp24.info

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick