„Nie wszyscy wywiązali się z obowiązku założenia profilu na PUE” – wyręczy ich sam ZUS?

0
Od stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. Do tej pory jednak nie wszyscy wywiązali się z tego obowiązku. ZUS sukcesywnie będzie zakładał im profil na PUE. Jednak, by mogli z niego skorzystać, będą musieli odebrać login i hasło.

Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Do tej pory musieli mieć go tylko przedsiębiorcy zatrudniający powyżej pięciu osób.

Niestety, do tej pory nie wszyscy przedsiębiorcy wywiązali się z tego obowiązku. – ZUS będzie zakładał profile na PUE sukcesywnie. Jednak, jeśli płatnik ma jeszcze możliwość samemu założyć profil na PUE, lub upoważnić do roli płatnika np. księgowego lub pracownika biura rachunkowego, powinien z tej możliwości jak najszybciej skorzystać – informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

W celu założenia profilu na PUE lub odebrania hasła i loginu, najlepiej umówić się na e-wizytę w ZUS.  Można również podejść do najbliższej placówki.

Jak założyć profil na PUE ZUS?

1. Wejść na stronę www.zus.pl i kliknąć przycisk „Zarejestruj w PUE”.
2. Wybrać, dla kogo zakłada się profil – do wyboru jest rejestracja: dla Ciebie, dla przedsiębiorców oraz dla firm.
3. Wybrać sposób rejestracji:
• za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),
• za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
• za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl)
• samodzielnie wypełnij formularz rejestracji.
4. Jeśli osoba rejestruje się za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie.
5. Jeśli osoba skorzysta z formularza rejestracji i wybierze przycisk „do rejestracji”, wypełnia wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni musi też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick