Publiczne chłosty, wypędzanie z miasta i areszt. Jakie tajemnice skrywał pierwszy ostrowski ratusz?

1
Ratusz w Ostrowie Wielkopolskim, który znamy dzisiaj, znacznie różni się od pierwszego. Tamten pełnił też początkowo zupełnie inne funkcje. Wewnątrz siedziby miało kilka instytucji, a pośrodku znajdował się dziedziniec służący m.in. do wymierzania publicznych kar. O historii tego budynku i tajemnicach, jakie skrywał, opowiedziała nam Regina Podskarbi z Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Szczegóły na wlkp24.info.

Ostrowski ratusz, który jest sercem miasta, zna każdy mieszkaniec. Ale współczesna budowla znacznie różni się od pierwotnej, która powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Wówczas budynek nie miał charakterystycznego balkonu nad wejściem, ale za to posiadał dziedziniec, który pełnił wiele funkcji. – Mimo że był to jednopiętrowy budynek, na tle ówczesnej zabudowy Ostrowa, sprawiał imponujące wrażenie, ponieważ Ostrów był wtedy miasteczkiem liczącym niecałe pięć tysięcy osób i zabudowa była głównie parterowa – wyjaśnia Regina Podskarbi z Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Do ówczesnego ratusza można było wyjść z trzech stron. Wewnątrz znajdowało się ponad 20 pomieszczeń, a wśród nich m.in. siedziba strażników miejskich, dwa areszty, ale także waga miejska, która pełniła wówczas bardzo ważną rolę. O tym, jaką, opowiada w materiale wideo Regina Podskarbi. W budynku z XIX wieku znajdowały się także pomieszczenia dla straży pożarnej, która również miała tam siedzibę.

Z biegiem czasu budynek stracił funkcję handlową, a został przeznaczony na cele administracyjne. Na pierwszym piętrze znajdowały się pomieszczenia magistratu oraz kancelaria, legislatura, archiwum czy kasa.

Tymczasem na dziedzińcu ratusza często wymierzano kary nałożone na mieszkańców przez ławników i wójta. Był to centralny punkt i właśnie publiczne karanie osób łamiących prawo, miało spotęgować wstyd i nakłonić je do tego, by w przyszłości nie próbowały ponownie zboczyć na złą ścieżkę. – Zwykle w takich mniejszych przewinieniach mogły to być kary cielesne. Bardzo dotkliwym były dołączone do tego często kary konieczności opuszczenia miasta. Natomiast w sytuacjach tragicznych, jak zabójstwo, karano również śmiercią dodaje. Takie rzeczy miały miejsce na terenie ratusza aż do lat 60. XIX wieku, kiedy to wybudowano istniejące do dzisiaj budynki sądu i więzienia.

W tamtym czasie doszło też do kolejnych zmian wewnątrz ratusza i opuszczenia dodatkowych pomieszczeń. Po pierwszej modernizacji budynku przeznaczono go w całości na cele administracyjne miasta. Jedną z najważniejszych zmian było wówczas zadaszenie dziedzińca szklanym dachem.

Co się wydarzyło po II wojnie światowej i jakie zmiany wtedy przeszedł ostrowski ratusz? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziesz w załączonym materiale wideo.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick