Przyszła kolej na kolej!

0
73 miliony pasażerów, tyle przez 10 lat działalności przewiozły pociągi Kolei Wielkopolskich.

Nowe pociągi dla Wielkopolski

Na przedsięwzięcia kolejowe w Wielkopolsce wydano dotychczas ponad miliard złotych, a wkrótce dzięki prawie 33 mln zł dofinansowania unijnego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, dwa nowe trójczłonowe tabory z herbem samorządu województwa wielkopolskiego pojawią się na torach. Będą w pełni klimatyzowane, niskopodwoziowe, czyli dostosowane do poziomu peronu, również z platformami dla osób z niepełnosprawnościami i stanowiskami do przewozu rowerów.
Prawie 60 metrów długości pojazdu oznacza dużo przestrzeni dla podróżujących, czyli 160 miejsc siedzących, tyle samo stojących oraz 10 miejsc uchylnych. Komfort podróżowania poprawi się głównie pasażerom podróżującym na trasach: Poznań-Wolsztyn oraz Poznań-Wągrowiec, choć nowe pociągi mogą kursować w razie potrzeby także na pozostałych spalinowych liniach – Leszno-Zbąszynek oraz Leszno-Ostrów Wlkp.. Nowe pojazdy będą wsparciem dla niedawno zakupionych „Elfów 2” z puli unijnej.

Punkt Utrzymania Taboru

Żeby Wielkopolanie nie musieli stać w korkach, w samochodach i mogli bezproblemowo korzystać z transportu kolejowego to spółka Koleje Wielkopolskie finalizuje budowę Punktu Utrzymania Taboru we Wągrowcu. Inwestycja zostanie oddana do użytku na początku 2022 roku. Tu pojazdy będą serwisowane, aby następnie bezusterkowo służyć mieszkańcom. Wągrowiec to nieprzypadkowe miejsce tej inwestycji. Obecnie to stacja końcowa dla linii Kolei Wielkopolskich, ale wkrótce ma być to jeden wielki węzeł przesiadkowy i uruchomione będą inne linie do okolicznych miejscowości.

Konsultacje dotyczące wykorzystania Funduszy Unijnych trwają

Wszyscy, którzy chcieliby zgłosić propozycje dotyczące wykorzystania kolejnej puli Funduszy Unijnych dla Wielkopolski na lata 2021-2027 mogą to zrobić w nieprzekraczalnym terminie do 5 listopada br..Wystarczy wypełnić kwestionariusz dostępny na stronie wrpo.wielkopolskie.pl.

Nowe pociągi Kolei Wielkopolski można obejrzeć w najnowszym odcinku magazynu unijnego „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 52).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick