Przygotujcie się na zmiany. Będzie dodatkowy – brązowy worek

2
Od 1 grudnia w gminie Przygodzice obowiązują nowe zasady segregacji śmieci. Mieszkańcy zobowiązani są do składowania bioodpadów do dodatkowego - brązowego worka lub pojemnika. Te odpady będą trafiać bezpośrednio na kompostownik, wcześniej lądowały w odpadach zmieszanych i było dopiero sortowane. To zapowiedź zmian, które czekają wszystkie samorządy w Polsce.

Nie ma co ukrywać, że zmiany, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2017 roku to nałożenie dodatkowych obowiązków na nas. Śmieci produkuje każdy i każdy wkrótce będzie musiał spośród wszystkich odpadów wybrać te biodegradowalne i włożyć je do nowego brązowego worka lub pojemnika. Oznaczenia pozostałych worków pozostają bez zmian.

Jako pierwsza w regionie nowe zasady wprowadziła gmina Przygodzice. Jak wyjaśnia Andrzej Pichet gdy ogłaszano przetarg na wywóz i zagospodarowanie odpadów w specyfikacji była mowa o ulotce informującej o zmianach. Bloczki informacyjne dotarły już do mieszkańców.

 

Do brązowego pojemnika wkładamy odpady te bio, których do tej pory nie mieliśmy gdzie kompostować. Trawa, odpady z liści, odpady obierek z kuchni. Natomiast nie należy wkładać doń mięsa, kości, skorupek jaj. Takie rzeczy nadal mimo wszystko muszą trafić do pojemnika na odpady zmieszane – wyjaśnia pracownik Urzędu Gminy w Przygodzicach.

Inne samorządy są dopiero przed tymi zmianami. Terminy wdrożenia podyktowane są wygaśnięciem umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Ostrzeszów zaczyna wdrażać nowe przepisy już teraz. Ostrów Wielkopolski będzie to robić dopiero za dwa lata, bo wtedy wygasa umowa.

Więcej w “Wydarzeniach” Telewizji Proart z 27 grudnia 2017 roku.

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

2 KOMENTARZE

  1. 5
    1

    Mam wielką nadzieję że Ostrów wprowadzi POJEMNIKI zamiast worów do selektywnej zbiórki odpadów. Wielu mieszańców ma już serdecznie dość zagracania garażu lub piwnicy worami ze śmieciami, a przetrzymywanie bioodpadów przez miesiąc w worach to już naprawdę gwarancja cudnych woni.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick