Przygotowania na cmentarzach. Ile wydamy na przystrojenie nagrobków?

2
Uroczystość Wszystkich Świętych to czas refleksji i wspomnień o tych, których już nie ma wśród nas. Kilka dni często zajmują te przygotowania nagrobków, by godnie upamiętnić miejsca pochówku zmarłych. Przed 1 listopada często dajemy się porwać wirowi przygotowań i zakupów. Ile kosztuje ustrojenie nagrobków i czy koniecznie musimy wydawać dziesiątki, a nawet setki złotych? Sprawdziliśmy jak handlarze oceniają tegoroczny ruch w interesie.

Stoiska z kwiatami i zniczami przechodzą prawdziwe oblężenie, a portfele kupujących odchudzanie. Jak się okazuje, ruch w interesie przed Uroczystością Wszystkich Świętych nie zmniejsza się. – Ludzie wymyślają. Nie szczędzą na zakupach – powiedziała nam dziś pani Małgosia, sprzedawczyni kwiatów na stoisku przy ulicy Limanowskiego w Ostrowie Wlkp.

Jak się okazuje, rzeczywiście to każdy z nas decyduje ile wyda na przystrojenie grobów bliskich. Bo można to zrobić za kilkanaście, ale i za kilkaset złotych. Ceny zniczy w tym roku zaczynają się od około 2 złotych (w marketach handlowych), na stoiskach przy cmentarzach najniższe ceny to także 2-2,5 zł. Najdroższe znicze mogą kosztować nawet 90 złotych lub więcej. Podobnie kwiaty. Niewielka donica z żywymi kwiatami lub mała wiązanka kwiatów sztucznych to nawet 15-18 złotych, ale najdroższe wiązanki robione na zamówienie to koszt nawet 250-300 złotych. Ceny żywych, ciętych kwiatów także wzrastają. – Rok temu sztuka ciętego kwiatu to było 4-4,5 zł. W tym roku u mnie najtańszy kwiat cięty to 5 zł. Jest coraz mniej producentów – mówi nam inny sprzedawca.

Zapytani dziś przez naszą reporterkę mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego spotkani na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w większości zgodnie przyznali, że najważniejsza jest pamięć o bliskich, ale przy tym z reguły nie szczędzą na przystrojeniu nagrobków, szczególnie na 1 listopada. Czekamy na Państwa opinie.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick