Przygodzice: Jednostka OSP z historią. Wielki jubileusz i święto strażaków

0
Powiatowo-Gminne Obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 110-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygodzicach świętowano hucznie. Strażacy ochotnicy podsumowali miniony rok, zaprezentowali sprzęt strażacki, a po oficjalnych uroczystościach świętowali w nieformalnym gronie.

Przygodziccy strażacy w 1752 roku na tej ziemi walczyć z żywiołem zaczęli przymusowo, na mocy dekretu marszałka koronnego który nakazał powołać „Straż Ogniową”. Wieki mijały, ludzie byli w potrzebie, więc grupy mężczyzn walczących z ogniem były po prostu niezbędne. Oficjalnie w 1907 roku Ochotnicza Straż Pożarna wpisała się w przygodzicką społeczność. Historia tej jednostki jest tak bogata, że trudno ją tutaj przywołać w całości czy nawet niewielkiej części. Najważniejsze jednak, że są tacy, którzy ją pamiętają i niosą dużo dalej, poza powiat czy nawet województwo.

 

Gościnnie na uroczystościach pojawiły się delegatury OSP z Podhala czy jedna z czeskich jednostek OSP, z którą gmina Przygodzice podpisała partnerską umowę o współpracy w zakresie przeciwpożarnictwa. – Nowe kontakty partnerskie owocują wymianę doświadczeń, spotkaniami i być może w tym przypadku wspólnymi ćwiczeniami. Jeżeli to są wymiany międzypaństwowe, to te korzyści są bardzo cenne – powiedział wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak, który złożył podpis na dokumencie.

 

Podczas uroczystości odznaczono druhny i druhów zasłużonych w jednostkach OSP z całego powiatu oraz uhonorowany tych, którzy szczególnie wpisali się w historię „jubilatki” – studziesięcioletniej przygodzickiej OSP.

Krótkie podsumowanie obchodów w materiale filmowych oraz w „Wydarzeniach” telewizji Proart o 17:20, 20:00 i 22:30.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick