„Przechodząc obok…”

0
„Przechodząc obok…” - taki tytuł nosi wystawa fotograficzna, którą do końca listopada można oglądać w jarocińskim muzeum regionalnym. Ekspozycja prezentuje architekturę, zapomnianego cmentarza ewangelickiego w tym mieście. Temat ten zgłębili uczniowie Zespół Szkół Społecznych, których placówka sąsiaduje z nieczynną od 1945 roku nekropolią.

Ludność Jarocina w XIX wieku oprócz katolików stanowili także żydzi i ewangelicy. Właśnie na potrzeby tych ostatnich w zachodniej części miasta wybudowany został cmentarz. Od momentu jego zamknięcia w 1945 nekropolia popada w ruinę. Jej historię w przeddzień Wszystkich Świętych postanowili zgłębić uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Jarocinie.

Uczniowie, których szkoła sąsiaduje z cmentarzem ewangelickim postanowili go uporządkować, skosić trawę i wynieść śmieci. Dodatkowo powstał pomysł wystawy fotograficznej w której organizację włączyło się muzeum regionalne. Wszystko pod wspólną nazwą projektu Przechodząc Obok…

Na fotografiach wykonanych przez uczniów obejrzeć można m.in. przyścienne grobowce rodzinne, nadgryzione zębem czasu nagrobki oraz detale architektoniczne. Wydano też okolicznościową broszurę, dzięki której przywrócona została pamięć o polsko-niemieckich relacjach w dawnym Jarocinie.

Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”. Wystawa potrwa do końca listopada.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick