Masz problemy z tarczycą? Kiedy konieczna jest operacja?

1
Mimo, że jest wielkości kciuka pełni w naszym organizmie istotną rolę, jest ważnym gruczołem wydzielania dokrewnego, a produkowane przez nią hormony stoją na straży smukłej sylwetki, dbają o nasz nastrój, skórę czy włosy – mowa o tarczycy. Schorzenia tarczycy dotykają coraz większą liczbę osób. Nadczynność, niedoczynność tarczycy, guzki i nowotwory - to tylko niektóre z nich. Część wymaga leczenia farmakologicznego, w przypadku nowotworów musi wkroczyć chirurg. O tym w najnowszym odcinku programu Grunt To Zdrowie.

Największe znaczenie w terapii schorzeń tarczycy ma leczenie nieoperacyjne, do podstawowych metody takiego leczenia należą: podawanie preparatów jodu, L-tyroksyny oraz terapie radiojodem. Choroby tarczycy dotykają coraz większą liczbę osób. Co roku w Polsce diagnozowanych jest kilkaset nowych przypadków zachorowań. Część z nich wymaga leczenia operacyjnego.

Najczęściej występującą postacią nowotworu tarczycy (60% zachorowań) jest rak brodawkowaty. Zwykle ma on łagodny przebieg i cechuje się dobrym rokowaniem. Występuje najczęściej w młodym wieku. Znacznie rzadziej (ok 20% zachorowań) występuje rak pęcherzykowy. Cechuje go powolny wzrost i występujące przerzuty do kości i płuc, co pogarsza rokowania pacjenta (chorują na niego głównie osoby między 40, a 50 rokiem życia). Pozostałe dwa typy nowotworów to rak rdzeniasty i aplastyczny, które stanowią ok. 5% przypadków każdy. 

Doktor Jerzy Skrobisz – chirurg podkreśla, że w przypadku złośliwych zmian w tarczycy operacja jest najskuteczniejszą metodą leczenia. A rokowania dla pacjentów są dobre. Więcej na ten temat w najnowszym odcinku programu Grunt To Zdrowie. Emisja w sobotę o godz. 12:45 oraz w niedzielę o 12:30.

redaktor wlkp24.info
anna.grzesiak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Pan dr. Jerzy Skrobia bardzo dobry chirurg chciał operować w Ostrowskim szpitalu, jednak tu dla Niego miejsca nie było. Operuje w Jarocinie. Tak panowie Rajski, Bierla i Małkowski. Nie wstyd wam?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick