Prestiżowy ranking samorządów. Ostrów Wlkp. i Nowe Skalmierzyce – na jakich pozycjach?

5
Ostrów Wielkopolski mierzy do dziesiątki najszybciej rozwijających się gmin miejskich w Polsce. Co roku Politechnika Warszawska przygotowuje Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju, w którym analizuje postęp i rozwój wszystkich samorządów w kraju. Wysokie miejsce na liście jest prestiżowym osiągnięciem. Ostrów Wielkopolski znalazł się w wykazie samorządów, ale nie w czołówce. Doceniono także gminę Nowe Skalmierzyce.

Opracowanie rankingu powstaje na podstawie analizy 15 wskaźników rozwoju. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczba osób pracujących, liczba działających na terenie samorządu podmiotów gospodarczych, poziom migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych czy odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. Jak mówił przewodniczący kapituły podczas finału w Warszawie, jednymi z najbardziej znaczących czynników w rankingu są umiejętność samorządów przyciągania inwestorów oraz lokalizacja samorządu, od którego uzależniony jest rozwój turystyki.

W Sejmie podsumowano tegoroczną edycją rankingu. Wśród dostrzeżonych samorządów znalazł się Ostrów Wielkopolski, ale nie w czołówce, a na 29. miejscu. W kategorii gmin miejskich ostrowski samorząd konkurował z 236 innymi jednostkami. W ubiegłym roku Ostrów zajmował 43. lokatę, w tym roku „podskoczył” o 14 miejsc. Oprócz Ostrowa w rankingu znalazły się jeszcze dwie giny miejskie w Wielkopolski – Złotów na 4. miejscu i Czarnków na miejscu 15.

Ranking obejmuje też gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie i miasta na prawach powiatu. Spośród gmin miejsko-wiejskich wyróżniono Nowe Skalmierzyce na wysokim 6. miejscu. W kategorii gmin wiejskich wysoko, bo na trzeciej pozycji, uplasowała się gmina Tarnowo Podgórne z województwa wielkopolskiego.

„W Ostrowie równamy do najlepszych. Pierwsza dziesiątka jest w naszym zasięgu, prawda?” – pisze na swoim Facebooku prezydent miasta Ostrowa Wlkp. Beata Klimek. Czekamy na Wasze opinie – czy Ostrów zasługuje na miasto wysoko rozwiniętego samorządu w Polsce? Co może świadczyć o postępowości miasta? Zaczynamy dyskusję.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. Szczere gratulacje dla Pani Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Cieszę się, że w końcu chce się żyć w naszym mieście. Oby tak dalej.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick