Prawie 64 miliony do własnej kieszeni. „Piramida finansowa” runęła

1
Namawiali do inwestycji, obiecywali spore zyski, kapitał wypłacali na własne konta. 47-letni kaliszanin i 41-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego usłyszeli długą listę zarzutów za stworzenie tzw. „piramidy finansowej”. Mężczyźni wyłudzili łącznie prawie 64 miliony złotych.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty popełnienia czterech przestępstw, w tym wyłudzenie ponad 63 847 000 złotych od 641 pokrzywdzonych. Oskarżeni mieli także prowadzić działalność bankową bez pozwolenia i dopuszczać się tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Nielegalnie dysponowali pieniędzmi swoich klientów od września 2012 roku do maja 2016.

– Podejrzani opracowali internetową platformę w postaci tzw. „programu partnerskiego”, za pośrednictwem którego zawierali z pokrzywdzonymi tzw. „umowy inwestycji”, w których zobowiązywali się do inwestowania wpłaconych od klientów środków w organizowanie kampanii reklamowych na cyfrowych nośnikach LED i deklarowali, wypłatę kwoty wpłaconego kapitału oraz premii w postaci oprocentowania wynoszącego średnio 68% w skali roku – wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Osoby pokrzywdzone inwestowały od kilku tysięcy do nawet blisko dwóch milionów złotych. Podejrzani przeznaczali wyłudzone pieniądze na własne potrzeby i rzekomą wypłatę części zysków dla klientów. Prokuratura zabezpieczyła majątek podejrzanych w wysokości ponad 3,5 mln złotych.

Oskarżeni mogą usłyszeć wyrok do 15 lat pozbawienia wolności. Obecnie przebywają w areszcie.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick