Pracują zawodowo i dbają o siebie bardziej niż kiedyś, czyli jaka jest współczesna mama

0
Fot. Pixabay
Od 1923 roku Dzień Matki w Polsce jest obchodzony 26 maja. W większości państw na świecie święto to celebrowane jest natomiast w drugą niedzielę tego miesiąca. Zdaniem ostrowianek współczesne mamy nieco różnią się od tych sprzed lat. Częściej dbają o siebie, ale też więcej pracują. Jednym i drugim nie brakuje i nie brakowało jednak miłości.

Dzieci obdarowują mamy w dniu ich święta laurkami czy kwiatami. Róże, tulipany albo gustowne bukieciki na pewno ucieszą każdą rodzicielkę. To elementy niezmienne od lat. Są jednak rzeczy i mody, które uległy zmianie. – Kiedyś mama chodziła w chustce i miała w ręku różaniec. Tak ja zapamiętałam moją – mówi seniorka z Ostrowa Wielkopolskiego.

Współczesne mamy są bardziej zadbane. Chodzą do fryzjerów, kosmetyczek, bardziej dbają kondycje m.in. ćwicząc i chodząc na siłownię – Może mają mniej czasu, więcej obowiązków, nieco więcej pracują – mówiła inna mieszkanka miasta. – Moim zdaniem są bardziej zadbane – dodała kolejna.

Historia Dnia Matki sięga starożytnych czasów Greków i Rzymian. Wtedy kultem otaczano matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach Cesarstwo Rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Ciekawostką jest, że np. w Stanach Zjednoczonych od 1914 roku dzień ten jest uznawany za święto narodowe. Przepisu na idealną mamę nie ma, ale zdaniem ostrowianek najważniejsze jest coś zupełnie innego – miłość. Bo jak mówił ksiądz Jan Twardowski: – I to wszystko psu na budę bez miłości.

Autorka tekstu: Aleksandra Barczak

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick