„Najkrwawszy i najbardziej romantyczny zryw niepodległościowy”. Mija 160 lat od wybuchu powstania styczniowego [WIDEO]

0
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 i trwało do jesieni 1864 roku. Było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Do walki wciągnęło wszystkie warstwy społeczeństwa, a wśród osób, które toczyły boje byli też mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego. W przededniu 160. rocznicy tych wydarzeń na Starym Cmentarzy przy ulicy Wrocławskiej, odbyły się uroczystości upamiętniające powstańców.

Punktualnie o godzinie 12.00 na Starym Cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Był też apel pamięci i złożenie kwiatów na grobach powstańców styczniowych, które znajdują się na tej ostrowskiej nekropolii.

Uroczystości zorganizowali członkowie Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego oraz Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Przez szeregi powstańcze przewinęło się ok. 100 tys. osób. Życie straciło powstanie blisko 20 tys. ludzi, w tym prawie tysiąc zawisło na szubienicach. Wśród ofiar byli też ostrowianie. – Było to najdłuższe, najkrwawsze i najbardziej romantyczne z polskich powstań. Powstańcy szli do boju nie z okrzykiem „zwyciężymy”, tylko „ci co mają umrzeć, pozdrawiają cię ojczyzno” – mówiła podczas uroczystości Donata Dominik-Stawicka, członkini Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Krótka relacja z ostrowskich obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego w materiale wideo oraz w poniedziałkowym serwisie informacyjnym Telewizji Proart.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick