Rok Powstania Wielkopolskiego. Będzie?

0
Radni Powiatowi z Ostrowa Wielkopolskiego zaapelowali do Marszałka Sejmu RP, aby przyszły rok w Polsce został ogłoszony Rokiem Powstania Wielkopolskiego - najważniejszego zakończonego sukcesem zrywu powstańczego w historii naszego kraju. Za rok przypadnie setna rocznica tego powstania.

Przed wysłaniem do Marszałka Sejmu apel został przyjęty jednogłośnie przez całą Radę Powiatu Ostrowskiego.

Pomysł uczczenia wielkopolskiej insurekcji to inicjatywa ponad podziałami przygotowana przez grupę radnych Andrzeja Leraczyka, Katarzynę Spiżak i Dariusza Pryczaka. Projekt apelu przedstawiony został podczas posiedzenia Rady Powiatu  30 czerwca 2017 r.

– Powstanie rozpoczęło proces odzyskiwania niepodległości. Mamy w pamięci wydarzenia sprzed stu lat  i tamtych bohaterów. Na terenie Powiatu Ostrowskiego jest wiele miejsc pamięci, tablic i mogił powstańczych. To chyba nasz obowiązek, ale także zaszczyt‘’ – mówiła Katarzyna Spiżak.

– ‘’W odczuciu nas, Wielkopolan, czyn Powstania Wielkopolskiego zasługuje na większą uwagę i utrwalenie zaistniałych wydarzeń w świadomości wszystkich Polaków. Czyn zbrojny oraz poniesione w tamtym okresie ofiary na rzecz odzyskania niepodległości, nie miały tylko wątku regionalnego, a znaczenie ogólnopolskie. Zbliżająca się setna rocznica wydarzeń, jest doskonałym momentem do uczczenia tego, jakże ważnego w dziejach naszego państwa wydarzenia’’- czytamy w Apelu.

Powstanie wielkopolskie – przeciwko Rzeszy Niemieckiej  – toczyło się na przełomie lat 1918–1919. Polacy z tzw. Prowincji Poznańskiej domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej umacniającej swoją niepodległość.

Źródła historyczne mówią, że było to jedno z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski – obok innego powstania wielkopolskiego (z 1806 roku, antypruski zryw w sojuszu z Napoleonem), oraz powstania sejneńskiego w 1919 roku i II powstania śląskiego w 1920 roku.

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick