Powstała w 1858 roku. Jaka jest historia Starej Kaflarni w Zdunach? [WIDEO]

1
Powstała pod koniec XIX wieku, a produkcja trwała tam niemal nieprzerwanie do 2015 roku. Mowa o Starej Kaflarni w Zdunach, która została gruntownie zmodernizowana i jest teraz „perełką” miasta. A o kilkusetletniej historii tego zakładu produkcyjnego opowiada w materiale wideo na wlkp24.info Jarosław Ciąder, były dyrektor ds. produkcji w kaflarni.

Najstarsza część kaflarni w Zdunach została wybudowana w 1858 roku. Została założona przez Wilhelma i Paulinę Raimannów. Małżeństwo po 20 latach przekazało kierowanie zakładem na ręce syna. Po Friedrichu Raimannie kierowanie kaflarnią przejął jego syn Gustaw, który zarządzał zakładem do 1945 roku.

Produkcja trwała niemal nieprzerwanie do 2015 roku. Wtedy w zakładzie przy ulicy Łacnowej wybuchł pożar i prywatny właściciel zaprzestał produkcji. Władze Zdun miały w perspektywie to, że jeśli nie zostaną podjęte działania w kierunku rewitalizacji obiektu – już wkrótce w centrum miasta znajdować się będzie szpecąca krajobraz ruina. Podjęto decyzję, by wykupić i odrestaurować obiekt.

W 2019 roku rozpoczęły się prace projektowe oraz te związane z pozyskiwaniem pieniędzy na remont obiektu. Po zakończonym niedawno remoncie wartym prawie 9 mln zł, budynki Starej Kaflarni zyskały zupełnie nowe funkcje. Przykładowo dawną wiatę przekształcono w scenę plenerową, a w miejscu, w którym kiedyś składowano surowce potrzebne do produkcji, jest teraz małe kino. Cały terem wokół dawnej kaflarni został też zazieleniony i utwardzony kostką brukową.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick