Powiat jarociński: Nie ma „Świerczewskiego” i „22. lipca”

0
„22 lipca” zamienia się w „11 listopada”, a Rogalski „wykosił” Świerczewskiego. W Jarocinie i Jaraczewie mieszkańcy będą musieli zmienić swoje dokumenty, pozgłaszać nowe dane do wielu instytucji i przede wszystkim przyzwyczaić się do nowych nazw ulic.

Wszystko za sprawą ustawy dekomunizacyjnej, która weszła w życie we wrześniu 2016 roku. Do początku września roku bieżącego miały zostać podjęte decyzje które z ulic wymagają zmiany nazwy i przede wszystkim na jakie. Jeszcze teraz, chwilę po terminie wiele samorządów dokonuje zmian. W Wielkopolsce Jarocin i Jaraczewo to dwie pierwsze miejscowości, w których dokonano korekt.

W Jarocinie ulica Karola Świerczewskiego zostanie przemianowana na ul. Edmunda Rogalskiego. W Jaraczewie (powiat jarociński) zamiast ulicy 22 lipca będzie widniała tabliczka z nazwą „ul. 11 listopada”. Za obiema zmianami optowały lokalne samorządy, zmian formalnie dokonano z poziomu samorządu wojewódzkiego. – Jest to realizacja wcześniejszej zapowiedzi, gdy deklarowałem chęć, a nawet konieczność współpracy w tej kwestii. Idziemy w dobrym kierunku i mam nadzieję, że w pozostałych ponad dziewięćdziesięciu przypadkach współpraca będzie wyglądała podobnie – komentuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Postać Karola Świerczewskiego ps. „Walter” związana jest ściśle z systemem komunistycznym. Był on pułkownikiem Armii Czerwonej i generałem broni Wojska Polskiego, ale i członkiem prezydium tajnego Centralnego Biura Komunistów Polskich. Z kolei data 22 lipca kojarzy się z Narodowym Świętem Odrodzenia Polski ustanowionym i obchodzonym w okresie Polski Ludowej na pamiątkę podpisania Manifestu PKWN w 1944 roku.

Wybrane w Jarocinie i Jaraczewie nowe nazwy symbolizują wydarzenia niepodległościowe. Edmund Rogalski to polski oficer i dowódca kompanii kłeckiej podczas powstania wielkopolskiego, z kolei data 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości.

Zespół ds. wykonania ustawy dekomunizacyjnej powołany przez wojewodę w lipcu dokonał już weryfikacji wszystkich nazw ulic i obiektów w Wielkopolsce. Analizowanych było ponad 29 tysięcy nazw, z czego decyzję o ewentualnych zmianach podjęto w przypadku stu.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick