Posłowie przegłosowali podwyżki. Urzędnicy dostaną je, bo… jest obawa przed oddaniem pieniędzy Unii

11
Więcej pieniędzy dla prezydenta, radnych, a także pracowników samorządowych. Sejm przegłosował projekt zmian zakładający podwyżki. Zdaniem Tomasza Ławniczaka z PiS-u, to dobry krok, ponieważ mamy do czynienia z odpływem pracowników samorządowych do prywatnych firm.

Środa w Sejmie była niezwykle pracowita, a co za tym idzie, toczyły się bardzo burzliwe dyskusje. Najwięcej mówiło się o głosowaniu nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, ale posłowie głosowali też nad wieloma innymi ustawami oraz ich nowelizacjami. Jedną z nich była debata nad poselskim projektem „ustawy o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw”.

Przegłosowany projekt zakłada wzrost wynagrodzenia prezydenta o 40 proc., wysokości diet dla radnych o 60 proc., a także wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych.

Za głosowało 267, przeciw było 166, wstrzymało się 20, a 7 nie głosowało. Spośród posłów z naszego regionu 7 było za, a 5 – przeciw. Tomasz Ławniczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej podkreśla w rozmowie z portalem wlkp24.info, że podwyżki to istotna kwestia, aby zahamować odpływ pracowników budżetówki do sektora prywatnego. Jak mówi, jest to istotne zwłaszcza teraz, kiedy na horyzoncie są ogromne pieniądze z Unii Europejskiej, które będzie trzeba rozliczyć w ramach realizowanych projektów. Dlaczego? Ponieważ nie będzie specjalistów w samorządach, którzy będą mogli się zająć formalnościach związanymi z rozliczaniem unijnych projektów – zdaniem parlamentarzysty – może to utrudnić wydawanie tych pieniędzy, które w konsekwencji być może będzie trzeba oddać, jeśli nie zostaną wydane w terminie.

– Jeżeli nie wpompujemy w ten system dodatkowych pieniędzy i nie podniesiemy tych wynagrodzeń, a co za tym idzie wynagrodzeń samorządowców sprawujących zawód z wyboru, to wówczas możemy oddawać pieniądze po 2027 roku Unii Europejskiej – wyjaśnia. – Klęską będzie, jeżeli z 770 mld zł, które są w zasięgu, w  tym ponad 280 mld zł z Funduszu Odbudowy, kilkadziesiąt miliardów będzie trzeba oddać, ponieważ będą nieprawidłowo zagospodarowane, ponieważ ludzie odpływają do sektora prywatnego – dodaje.

Lista imienna głosowania posłów ws. podwyżek (lista alfabetyczna)

Jan Dziedziczak (PiS) – za
Andrzej Grzyb (PSL) – za
Piotr Kaleta (PiS) – za
Tomasz Ławniczak (PiS) – za
Marlena Maląg (PiS) – za
Jan Mosiński (PiS) – za
Karolina Pawliczak (Lewica) – przeciw
Grzegorz Rusiecki (Koalicja Obywatelska) – przeciw
Katarzyna Sójka (PiS) – za
Wiesław Szczepański (Lewica) – przeciw
Jarosław Urbaniak (Koalicja Obywatelska) – przeciw
Mariusz Witczak (Koalicja Obywatelska) – przeciw

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

  1. Przecież to nie jest prawda. Z automatu podnoszone są tylko płace rządzących w kraju. Wynagrodzenia radnych i prezydentów miast są ustalane przez Rade Miasta i wypłacane z budżetu gminy a nie żadnych środków unijnych. Pracownicy samorządowi nie są objęci tą ustawą, bo ich wynagrodzenie przecież tez ustalane jest przez pracodawcę czyli prezydenta miasta i tez wypłacane w całości z budżetu gminy a nie żadnych funduszy unijnych.

  2. Przecież sam szef posłów pisowskich, ich Najjaśniejszy Prezes i Słońce Narodu mówił: „Do polityki nie idzie się dla pieniędzy”.
    A tu wszyscy z pisu za podwyżkami!!! No i Grzyb na dokładkę.

  3. Jeżeli wejdzie polski ład, to samorządy będą miały mniej pieniędzy a przez to nie będzie podwyżek dla pracowników. Reszta to polityczna gadanina.

  4. Wyjątkowo pokrętne tłumaczenie. Kiedyś jeden z profesorów powiedział …” albo pan tak mądrze mówi, albo ja nic nie rozumiem ..”. Kiedyś ( powtarzam kolejny raz ) , jak ktoś był głupi , to starał się tego nie okazywać . Wręcz chował się za plecami innych żeby ta głupota się nie ujawniła . Teraz , największe głupki pchają się ” na afisz ” i wielce pokazują jacy są mądrzy !! Można by cytować wiele powiedzeń np. ’ nie znam się to się chętnie wypowiem ” . Ostatnio jeszcze jeden cytat z filmu Szpital na peryferiach ……” gdyby głupota umiała fruwać ….pani byłaby gołębicą …”

  5. Poseł Tomasz Realizuje politykę premiera. Upodabnia się do Pinokia. Ta ustawa jedynie podwyższa progi dla prezydent miasta wracając do poziomu sprzed tej odgórnej obniżki. Reszta płac urzędników zależy od prezydent miasta, a diety radnych od ich uchwały. diety już trzecią kadencję są na tym samym poziomie. Łgarstwo weszło pisiorom w krew i stało się ich drugą naturą.

  6. Ławniczak czy już uregulowałeś za pilnowanie twojego domu ok.40 tyś policji. Pilnowali ponad miesiąc przez 24 godz. Wstydu nie masz dziadu.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick