Popularny lek na katar wycofany. Macie go w apteczkach?

0
Fot. Pixabay
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży pięciu partii kropli do nosa Sulfarinol. Popularny lek na katar został wycofany z obrotu z powodu zanieczyszczenia, stanowiącego wadę jakościową.

Dokładnie chodzi o: Sulfarinol (Sulfathiazolum + Naphazolini nitras), 50 mg + 1 mg/ml, krople do nosa. O zanieczyszczeniu w kilku partiach leku poinformował Głównego Inspektora Farmaceutycznego sam dystrybutor leku. – Do GIF wpłynęła informacja od pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego dotycząca otrzymania wyników poza specyfikacją w badanych próbkach archiwalnych (…) produktu leczniczego Sulfarinol, w zakresie parametru zanieczyszczenia azotanu nafazoliny – poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny. „W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju ww. serii przedmiotowego produktu leczniczego” – czytamy dalej w komunikacie GIF.

ZOBACZ TEŻ: Wyremontują ostrowską ginekologię. Koszt? Ponad 3 mln zł

Podmiotem odpowiedzialnym za produkcję Sulfarinolu jest Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy „Galenus” z Warszawy. Na stronie internetowej firmy napisano, że przerwa w dostawach leku jest spowodowana „przedłużającym się procesem rejestracyjnym nowego dostawcy jednej z substancji czynnych”.

Krople te są stosowane w doraźnym leczeniu objawów przekrwienia błony śluzowej nosa – kataru, uczucia zatkania nosa, obrzęku błony śluzowej nosa, spowodowanych przez stan zapalny związany z zakażeniem bakteryjnym.

Wycofane serie leku Sulfarinol:
numer serii: 010617, data ważności: 06.2020
numer serii: 070617, data ważności: 06.2020
numer serii: 010717, data ważności: 07.2020
numer serii: 041018, data ważności: 10.2021
numer serii: 061018, data ważności: 10.2021

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick