Ponad milion zwierząt do utylizacji. Ptasia grypa szaleje w regionie [RAPORT]

3
Obszar zapowietrzony i zagrożony (Namysłaki, Masanów, Biskupice Zabaryczne) / screen z mapy załączonej do rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego z 23 kwietnia 2020 roku
Ptasia grypa rozprzestrzenia się w regionie z dużą intensywnością. Najbardziej poszkodowane są w tym roku gospodarstwa w powiecie kaliskim, w którym odnotowano 56 ognisk. W powiecie ostrzeszowskim potwierdzono 10 kolejnych, a w ostrowskim - 6. W kępińskim wystąpiły jeszcze 3. Zutylizowanych zostanie ponad milion sztuk drobiu.

Pierwsze miesiące roku są niezwykle trudne dla hodowców drobiu w południowym regionie Wielkopolski. W czterech powiatach (kaliskim, ostrzeszowskim, ostrowskim i kępińskim) potwierdzono 75 ognisk ptasiej grypy. Największe straty odnotowano do tej pory w powiecie kaliskim, gdzie wystąpiło 56 ognisk.

Powiat kaliski

Najboleśniej tegorocznego wirusa ptasiej grypy odczuwają hodowcy z powiatu kaliskiego. Potwierdzono tam 56 ognisk. Wszyscy mają nadzieję, że na tym będzie koniec, ale nie można wykluczyć pojawienia się kolejnych. – Po stwierdzeniu 52 ognisk, mieliśmy 10 dni przerwy, zanim padło podejrzenie na kolejne 3. Zostały zlikwidowane w ostatni piątek. W środę potwierdzono kolejne ognisko u indyków. Prawdopodobnie w czwartek stado zostanie zagazowane. Myślę, że do soboty zakończą się działania związane z likwidacją tego ogniska – mówi portalowi wlkp24.info Ewa Jackiewicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu.

Ptasia grypa wystąpiła na terenie kilku gmin tego powiatu. Tam gdzie jest niewielka liczba ferm, nie odnotowano wystąpienia ognisk. Część z nich objął jednak przepis utworzenia stref zapowietrzonych i zagrożonych. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kaliszu czasowo nie wydaje decyzji dotyczących stawiania zwierząt bądź wydaje negatywne opinie w tej sprawie.

Do tej pory zagazowano około 800 tys. zwierząt. W większości były to kaczki rzeźne.

Powiat ostrowski

Potwierdziły się przypuszczenia, że szóste ognisko ptasiej grypy znajduje się na terenie jednego z gospodarstw w Parczewie. Stado będzie musiało zostać zlikwidowane. Mowa o 12 tys. kaczek i kolejnych 12 tys. kaczek trzytygodniowych.

We wtorek poinformowaliśmy o piątym ognisku – w Masanowie, które dotyczyło 2,4 tys. sześciotygodniowych gęsi. Prawdopodobnie jeszcze w czwartek zwierzęta zostaną wywiezione z terenu gospodarstwa.

Powiat ostrzeszowski

Po sąsiedzku z powiatem ostrowskim, także w ostrzeszowskim odnotowano ogniska ptasiej grypy. Do tej pory było ich 10. Pierwsze pojawiły się w drugiej połowie marca.

 • Grabów-Pustkowie (12 tys. kaczek rzeźnych),
 • Kotłów (około 2,6 tys. gęsi),
 • Giżyce (18,9 tys. kaczek rzeźnych),
 • Biskupice Zabaryczne (ponad 12 tys. kaczek rzeźnych),
 • Palaty (ponad 30 tys. kaczek rzeźnych),
 • Biskupice Zabaryczne (około 40 tys. kaczek trzytygodniowych i 2 tys. gęsi),
 • Grabów-Wójtostwo (około 17 tys. kaczek rzeźnych),
 • Przedborów (około 37 tys. gęsi),
 • Kaliszkowice Kaliskie (około 1,5 tys. kaczek),
 • Chlewo (około 15 tys. kaczek rzeźnych).

Powiatowy Lekarz Weterynarii Krzysztof Lamek wskazał w rozmowie z portalem wlkp24.info, że na terenie jednego z gospodarstw w Biskupicach Zabarycznych, w którym wykryto ognisko ptasiej grypy, zwierzęta zostały wprowadzone wbrew obowiązującemu zakazowi. Dlatego hodowca nie otrzyma odszkodowania. – Jeśli nic więcej się nie wydarzy i nie wystąpią nowe ogniska, zakazy będą obowiązywać do końca maja. Do tego czasu należy wyciszyć produkcję i stosować się do zakazu wstawiania zwierząt – podkreśla.

Na terenie powiatu ostrzeszowskiego zlikwidowano już 8 ognisk ptasiej grypy. Prawdopodobnie jeszcze w czwartek będą prowadzone prace związane z likwidacją pozostałych dwóch.

Powiat kępiński

Powiat kępiński jest czwartym w regionie, w którym odnotowano ogniska ptasiej grypy. Potwierdzono je w trzech gospodarstwach. Drób został uśmiercony poprzez gazowanie. Zwierzęta następnie zutylizowano. – W dwóch ogniskach wirus zaatakował stada gęsi reprodukcyjnych, zutylizowano też jaja wylęgowe. Tereny ognisk zostały poddane wstępnej dezynfekcji. Trwają prace nad przeprowadzeniem ostatecznej dezynfekcji. Ściółka i obornik zostaną poddane pryzmowaniu wyjaśnia Waldemar Gruszewski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kępnie.

Utylizacji podlegały 72 tys. gęsi i kaczek. Od czasu potwierdzenia pozytywnego wyniku badania dotyczącego trzeciego ogniska (zlikwidowanego 26 kwietnia) nie odnotowano innych zgłoszeń o podejrzeniu wystąpienia wirusa.

W powiatach krotoszyńskim, pleszewskim i jarocińskim nie odnotowano do tej pory ognisk ptasiej grypy.

Obszar zapowietrzony

 1. powiat kępiński (gmina Kępno): Domanin, Kierzenko, Mechnice, Mikorzyn;
 2. powiat ostrowski (gmina Sieroszewice): Namysłaki, Masanów, Wielowieś;
 3. powiat ostrzeszowski (gmina Mikstat): Biskupice Zabaryczne, Kotłów, Kaliszkowice Ołobockie.

Obszar zagrożony

 1. powiat kępiński (gmina Kępno): Hanulin, Kierzno, Kliny, Krążkowy, Mianowice, Myjomice, Olendry, Olszowa, Osiny, Ostrówiec, Przybyszów, Rzetnia, Szklarka Mielęcka, Świba;
 2. powiat kępiński (gmina Baranów): Donaborów, Jankowy;
 3. Miasto Kępno (osiedla): Kamczatka, Przedmieście, Odrodzenia;
 4. powiat ostrzeszowski (gmina Doruchów): Stara Kuźnica, Torzeniec, Zalesie,
  Gruszków, Doruchów, Tokarzew, Godziętowy, Przytocznica, Wygoda Tokarska;
 5. powiat ostrzeszowski (gmina Grabów nad Prosną): Grabów-Wójtostwo, Grabów-Pustkowie, Chlewo, Książenice, Bukownica, Grabów nad Prosną, Giżyce;
 6. powiat ostrzeszowski (gmina Mikstat): Mikstat-Pustkowie, Komorów, Przedborów, Kaliszkowice Kaliskie, Mikstat;
 7. powiat ostrzeszowski (gmina Ostrzeszów): Korpysy, Siedlików, Turze, Kochłowy, Rogaszyce;
 8. powiat ostrowski (gmina Sieroszewice): Bilczew, Strzyżew, Parczew, Sieroszewice, Rososzyca, Ołobok, Kania, Zamość, Biernacice, Raduchów, Sławin, Psary, Latowice;
 9. powiat ostrowski (gmina Przygodzice): Bogufałów, Chynowa, Przygodziczki;
 10. powiat ostrowski (gmina Nowe Skalmierzyce): Leziona, Gostyczyna, Osiek, Strzegowa, Śmiłów;
 11. powiat kaliski (gmina Brzeziny): Moczalec, Przystajnia;
 12. powiat kaliski (gmina Godziesze Wielkie): Stara Kakawa, Nowa Kakawa, Kakawa Kolonia, Wola Droszewska, Bałdoń, Biała, Godziesze Małe, Godziesze Wielkie, Józefów, Kąpie, Końska Wieś, Krzemionka, Rafałów, Sobocin, Stobno Siódme, Zadowice.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick