Masz pomysł na nową bibliotekę?

0
Kamienica pod nr 17 na jarocińskim rynku jest już własnością Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. - Zaprojektujmy i urządźmy ją tak, jak sami tego chcemy - zachęca burmistrz Adam Pawlicki i zaprasza do współpracy mieszkańców, w tym młodych architektów. Pierwsze spotkanie już w sobotę, 13 maja, w samo południe w bibliotecznej kamienicy.

W kwietniu burmistrz prowadził negocjacje z zarządem SHP „Zgoda” w sprawie kupna wystawionej na sprzedaż kamienicy pod nr 17 na jarocińskim rynku. Rada Miejska zdecydowała przeznaczyć na zakup nieruchomości 500.000 zł. Kilkanaście dni temu doszło do podpisania aktu notarialnego, na mocy którego obiekt stał się własnością gminnej biblioteki. To do niego mają być przeniesione z parteru ratusza czytelnia i wypożyczalnia. – Kamienica stała pusta. Nie ma w niej lokatorów, nikt tam nie prowadził działalności gospodarczej. Czasem, aby miejsce ożyło, trzeba zmienić jego funkcje, przeznaczenie. Stąd pomysł, aby to poprzez działania instytucji kultury – biblioteki – rozpocząć rewitalizację tej części rynku – mówi burmistrz Adam Pawlicki. – Zależy mi, aby ta kamienica była kolejną wizytówką miasta. Kiedyś postanowiliśmy, że w starym, zdegradowanym budynku spichlerza urządzimy muzeum rocka. Dziś przybywają do niego ludzie z całej Polski. Prawdziwa rewitalizacja jest wtedy, kiedy są ludzie, kiedy są nowe aktywności, nowe działalności. Liczę, że tak też to zadziała na rynku, na którym ludzie nie oczekują już tylko sklepów wyjaśnia burmistrz. Adam Pawlicki chciałby, aby kamienica nr 17 na rynku została zaprojektowana i urządzona według pomysłów jarociniaków. Zapraszam do współpracy młodych jarocińskich architektów, architektów wnętrz, architektów krajobrazu. Niech to ich świeże pomysły zdarzą się z oczekiwaniami tych, którzy mają być użytkownikami tego miejsca – czytelników, bibliotekarek, ale i osób, które w bibliotece szukają nie tylko książek, ale i innych atrakcji na spędzanie czasu w sercu miasta.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę 13 maja w samo południe w kamienicy nr 17 na rynku. W ten sposób rozpoczynamy szerokie konsultacje społeczne dotyczące przyszłości tego nowego miejsca. Będzie już gotowa inwentaryzacja całego obiektu, będziemy mieli pomierzone i wyrysowane powierzchnie, czyli pokażemy, czym dysponujemy. Oczywiście zwiedzimy też cały obiekt, w tym również podwórze, o którego istnieniu wie niewieluzachęca do przybycia dyrektor biblioteki Agnieszka Borkiewicz. Liczę, że odbędzie się burza mózgów, że zrodzą sie odważne pomysły, ale realne do przełożenia w ciągu kilku miesięcy na projekt budowlany, tak, abyśmy na przełomie 2017 i 2018 r. mogli rozpocząć prace – wyjaśnia dyrektorka i zaznacza, że dziś biblioteka to już nie tylko wypożyczalnia książek i czytelnia. – Młodzi ludzie oczekują od nas nowych technologii, miejsca do działań twórczych z wykorzystaniem komputerów, specjalistycznego oprogramowania. Seniorzy chcą wsparcia w poznawaniu Internetu, wypełnienia PIT-u, a mamy z małymi dziećmi szukają miejsca zabaw dla najmłodszych. Tak wynika z konsultacji, które prowadziliśmy w ubiegłym roku, aby poznać oczekiwania mieszkańców ujawnia Agnieszka Borkiewicz.

źródło: jarocin.pl

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick