Miały być zmiany dla kierowców. Jest oczekiwanie i niewiedza

0
4 czerwca weszła w życie ustawa z dnia 9 maja 2018r. Dotyczy ona zmian w prawie o ruchu drogowym. Miała ona między innymi zwolnić kierowców z posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego. Okazuje się, że na te zmiany trzeba będzie jeszcze poczekać. Ich wprowadzanie jest uzależnione od rozwiązań technicznych, które zapewnią ich funkcjonowanie.

Policja wciąż czeka na decyzję Ministerstwa Cyfryzacji, które za te zmiany odpowiada – Problem ten nie leży po stronie służb, ale po stronie ministerstwa. Nie podano konkretnej daty wprowadzenia nowych przepisów. My jako policja, póki co mamy stosować się do obecnie panujących zasad – informuje nadkom. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji.

Wprowadzone zmiany będą znaczące dla kierujących, ale nie dla samych funkcjonariuszy – Ani nam to pracy nie utrudni, ani nie ułatwi. Jedyną nowością dla nas będzie „wirtualne” zatrzymanie dowodu rejestracyjnego w razie potrzeby. Funkcjonariusz odhaczy wtedy w systemie internetowym, że dokument został zatrzymany. Będzie to widoczne nie tylko dla policji, ale także dla starostwa powiatowego w danym regionie – dodaje nad. Radosław Kobryś.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Zmiany dotyczą także młodych kierowców. Według ustawy miał ich obowiązywać dwuletni okres próbny, jazda z zielonym listkiem oraz obowiązkowe szkolenia teoretyczne i praktyczne.

ZOBACZ: Młodzi kierowcy na celowniku

Te przepisy także zostaną wprowadzone w życie po odpowiednich modyfikacjach technicznych. – Zmiany miały obowiązywać kierowców, którzy zdadzą prawo jazdy po 4 czerwca. W związku ze zmianami, kierowca, który przykładowo zda egzamin za tydzień będzie traktowany według starych przepisów. Nowe będą obowiązywały tych, którzy dokument otrzymają po oficjalnym wprowadzeniu zmian w życie – tłumaczy Kobryś.

Ministerstwo Cyfryzacji musi umieścić w Biuletynie Informacji Publicznej komunikat, że wszystkie wymogi techniczne zostały spełnione. Zmiany wejdą w życie po trzech miesiącach od tego komunikatu.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick