Podsumowanie tygodnia #6, czyli tragedie, remonty i… śpiewające siostry z Broniszewic

0
Remonty, awaria w urzędach, pomniki i - niestety - ofiary śmiertelne. Tak w wielkim skrócie wyglądał mijający tydzień w Południowe Wielkopolsce.

Zaczęło się od zapowiedzi utrudnień dla kierowców w związku z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Wysockiej i Paderewskiego. W minionych dniach informowaliśmy też o wyremontowanym i oświetlonym MIG-u 15, który jest symbolem Ostrowa Wielkopolskiego, a także o ogólnopolskiej awarii systemów informatycznych, które na pół dnia sparaliżowały prace urzędów. Nie obyło się niestety bez tragedii. Najpierw strażacy wyłowili ze stawu w Emilianowie ciało mężczyzny, a w kolejnych dnia dotarły do nas informacje o zabójstwie matki przez syna i tragedii, jaka wydarzyła się w miejscowości Modła w gminie Opatówek, gdzie mieszkaniec jednej z posesji zginął na miejscu po tym, jak przygniotła go ściana rozbieranego budynku.

Kolejne rondo w Ostrowie

Pierwszy dzień nowego tygodnia to przede wszystkim wiadomość o rozpoczęciu prac nad budową nowego ronda w Ostrowie Wielkopolskim. Powstanie ono na skrzyżowaniu ulic Wysockiej i Paderewskiego. W związku z tym wyłączona zostaje z ruchu ulica Wysocka, a kierowcy mogą spodziewać się utrudnień, które potrwają aż do września.

Fot. Google Maps

>> W Ostrowie powstanie kolejne rondo. Kierowców czekają utrudnienia

Wyłowili go ze stawu. Nie żyje

W poniedziałek napłynęły także tragiczne wieści z miejscowości Emilianów, w powiecie kaliskim. Tam życie stracił młody mężczyzna, którego znaleziono w stawie. Na miejscu pojawiły się wszystkie służby ratunkowe, ale mimo godzinnej reanimacji, mężczyzna zmarł. Sprawę wyjaśnia teraz policja i prokurator.

Archiwum wlkp24.info

>> Przeszedł przez płot. Wyciągnęli go ze stawu. Zmarł

Wtorkowy paraliż urzędów

Wtorek powitał nas ogromną awarią, do której doszło we wszystkich urzędach w Polsce. Interesanci odsyłani byli do domów, ponieważ posłuszeństwa odmówiły takie systemy jak CEPiK, EPUAP czy ŹRÓDŁO. Awaria wyglądała na bardzo poważną, informowało o niej Ministerstwo Cyfryzacji. Usterkę udało się usunąć w godzinach popołudniowych.

>> Ogólnopolska awaria. Nie zarejestrujesz samochodu i nie załatwisz formalności z dowodem osobistym

Dodatkowe pieniądze od rządu

12 czerwca przyniósł także informację o nowym, rządowym projekcie. „Dobry start” ma zagwarantować dzieciom szkolnym, a przede wszystkim ich rodzicom dodatkowe dofinansowanie. Będzie ono wynosiło 300zł na każde dziecko. Świadczenie będzie wypłacane bez względu na dochody rodziny i trafi do rodziców jeszcze w tym roku. Opieką zostanie objęte 4,6 mln uczniów.

>> „Dobry Start” dla ucznia. Kolejne pieniądze po 500 plus

Kolejny spór uliczny

W środę informowaliśmy Państwa o problemie na ulicy Krańcowej w Ostrowie Wielkopolskim. Ulica, a właściwie droga stała się kością niezgody, kiedy radni odrzucili pomysł położenia w tym miejscu asfaltu. Tłumaczą się, że nie jest to w tej chwili priorytetem. O dobrą i nową nawierzchnię w tym miejscu walczy natomiast radny Matuszczak.

>> Rozbudować ulicę Krańcową czy nie? Jakie problemy zauważają mieszkańcy?

Mieszkańcy znów będą mogli zdecydować

Po raz czwarty ruszył Ostrowski Budżet Obywatelski. Mieszkańcy do 13 lipca mogą zgłaszać propozycję tzw. „zadań dużych”. Mieszkańcy będą mogli w ten sposób zdecydować o nowych inwestycjach i zadaniach,, które zostaną wykonane na terenie miasta.

Fot. UM Ostrów

>> Rusza Ostrowski Budżet Obywatelski 2018. Zgłoś projekt

„Zidan” znów miał nosa

Całą Polskę obiegła historia policyjnego psa „Zidana”, który nie dał szans dwojgu uciekinierów poszukiwanych listem gończym. Choć najpierw próbowali zgubić policję, odjeżdżając autem, a później zamknąć się w jednym z kaliskich mieszkań, zwierzę doskonale poradziło sobie ze znalezieniem kobiety i mężczyzna. Ona schowała się w… szafie pod stertą ubrań, a on – pod łóżkiem.

Fot. fotolia.com

>> Poszukiwani listem gończym uciekali przed policją. Pies „Zidan” znalazł ich w… szafie i pod łóżkiem

Piłka ręczna z pomnikiem

To musiało się wreszcie stać. Piłka ręczna świętuje w tym roku 100-lecie i właśnie z tej okazji odsłonięto w mijającym tygodniu pomnik dwóch szczypiornistów, ustawiony przed Areną Kalisz. Przy tej okazji reprezentacja Polski rozegrała w hali u naszych sąsiadów towarzyski mecz z Hiszpanią.

>> Piłka ręczna ma swój pomnik w godnym miejscu

Zapłonęła kolejna sortownia

Piątek nie przyniósł dobrych informacji. Z Krotoszyna napłynęły wieści, że na terenie sortowni odpadów wybuchł pożar. W skali kraju to kolejne tego typu zdarzenie. Palące się sterty śmieci są plagą w ostatnich tygodniach.

fot. czytelnik wlkp24.info

>> Krotoszyn. Pożar w sortowni śmieci

Siostry z Broniszewic nagrały piosenkę

Zakonnice z Broniszewic znów zaskakują. Tym razem postanowiły nagrać piosenkę, by podziękować darczyńcom, którzy przekazali pieniądze na budowę nowego Domu dla chłopaków w tej miejscowości, a więc dla swoich niepełnosprawnych podopiecznych. Posłuchajcie tylko!

>> Chciały podziękować darczyńcom. Nagrały piosenkę!

ZAP sukcesami uczniów stoi

Przynajmniej raz w tygodniu docierają do nas informacje o kolejnych sukcesach uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Tym razem mieliśmy okazję napisać o Patryku Markowskim, który zajął III miejsce w finale XXVI Kaliskiego Konkursu Informatycznego.

fot. Paweł Sobczak

>> Kolejny sukces uczniów z ostrowskiego ZAP-u

19-latek zabił matkę

Do ogromnej tragedii doszło z czwartku na piątek w Witaszycach pod Jarocinem. 19-letni mężczyzna śmiertelnie ugodził nożem 58-letnią matkę, która zmarła na miejscu. Sprawca został zatrzymany jeszcze tej samej nocy. Był pod wpływem alkoholu. Teraz prokurator postawi mu zarzuty.

Fot. KPP Jarocin

>> Zabójstwo w Witaszycach. 19-latek ugodził nożem matkę

MIG 15 świeci pełnym blaskiem

Wreszcie jest. Odnowiony MIG 15, który stał się jednym z symboli Ostrowa Wielkopolskiego, zaświecił i cieszy oczy mieszkańców oraz osób przejeżdżających przez miasto. Remontu nie było końca, a w prace zaangażowało się przedsiębiorstwo Promax, które wykonało instalację elektryczną i zainstalowało oświetlenie LED. Co teraz czeka samolot? Dowiecie się z materiału wideo, do którego odsyła poniższy link.

>> MIG 15 oświetlony. Znów dumnie patrzy na Ostrów

Centra spada z III ligi

Przed sezonem nikt nie dopuszczał do siebie takiej myśli. Rzeczywistość okazała się jednak bezlitosna i Centra Ostrów Wielkopolski żegna się z III-ligowymi rozgrywkami. Porażka 1:2 z Wdą Świecie przypieczętowała upadek ostrowskiego klubu, który w przyszłym sezonie będzie występował klasę niżej.

>> Dramat Centry. Przegrali i spadają z III ligi

Ściana przygniotła mężczyznę

Tragedii ciąg dalszy. W sobotę w miejscowości Modła w gminie Opatówek ściana rozbieranego budynku zawaliła się na mieszkańca posesji. Mimo akcji ratunkowej, nie udało się go uratować. Zmarły to 64-letni mężczyzna, mieszkaniec posesji, na której doszło do wypadku. Czynności w związku z tym zdarzeniem wciąż trwają. Policjanci pracują na miejscu i są w stałym kontakcie z prokuratorem – powiedziała nam mł. asp. Agnieszka Jaworska-Wojnicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Fot. archiwum wlkp24.info

>> Zawaliła się ściana budynku. Jedna osoba nie żyje

Pomnik Piłsudskiego w Ostrowie odsłonięty

Sobota w Ostrowie Wielkopolskim stała pod znakiem obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odsłonięto pomnik gen. Józefa Piłsudskiego przy ul. Strzeleckiej. W uroczystościach wzięło udział wielu zaproszonych gości w tym m.in. były Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i europoseł Ryszard Czarnecki. Zobaczcie naszą relację z tego wydarzenia.

>> Pomnik Piłsudskiego odsłonięty. Wszystko z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Oddaj krew z kablówką we wtorek

W ciągu ostatnich dni przypominaliśmy Wam o 14. akcji Oddaj krew z kablówką i chcemy to także zrobić w Podsumowaniu tygodnia. Nie zapomnijcie o nas. A właściwie nie o nas, tylko tych wszystkich potrzebujących, dla których krew często jest jedynym ratunkiem. Nie pozwólnie długo się prosić i wpadnijcie do siedziby Telewizji Proart i firmy Promax w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Wolności 19).

>> Kto chętny by wygrać nagrody niespodzianki w konkursie na „Krwawe selfie”?

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick