Czy to początek tropikalnej plaży w Ostrowie? Palmy już są…

0
Odbiła mu palma? Absolutnie nie! Ale te drzewa właśnie ma w swoim ogrodzie. Ryszard Chmielina z Ostrowa Wielkopolskiego zamiast tradycyjnych tuj, wierzb czy nawet owocowych jabłonek obok swojego domu postanowił posadzić... palmy.

Wprowadzenie do ogrodu siedmiu palm i dwóch juk zajęło Ryszardowi Chmielinie kilka tygodni. Przygotowanie terenu, zapewnienie roślinom odpowiednich warunków, w końcu ich transport to mnóstwo przygotowań. Palmy Chmielina sprowadził z Dąbrowy Górniczej ze specjalistycznej firmy importującej rośliny tropikalne.

Następny krok – przygotowanie działki. – Pod każdą palmę trzeba było przygotować dołek o wymiarach 70×70 cm. Montowałem styropian, żeby palmom nie było zimno. Następnie na dno wsypano kamień drenarski. Oczywiście wszystkie dołki podłączone są do rury drenarskiej – tłumaczy Ryszard Chmielina.

Ziemia, w której będą rosły palmy zawiera mieszankę torfu i kermazytu. Tropikalne drzewa nigdy nie utrzymałyby się w gliniastej glebie, a taka dominuje na działce Ryszarda Chmieliny. „Kreatywny ogrodnik” nawiózł pod palmy łącznie 8 ton ziemi i piasku, który nasypał na wierzch, zużył 25 metrów drenaży i sporo styropianu, którym wyłożone zostały dołki pod palmami.

Każda palma wymagać będzie sporej opieki. Nie może zmarznąć, potrzebuje odpowiedniej ilości wody i pożywki. – Wyzwaniem jest to, że mają przezimować w -5 stopniach Celsjusza, bo taką skrajną temperaturę będą miały utrzymywaną. Teoretycznie ta odmiana powinna wytrzymać nawet temperaturę -17 stopni – tłumaczy ciekawskim na Facebooku Ryszard Chmielina. Do dołków z palmami podprowadzona została instalacja grzewcza.

Ostrowianin Ryszard Chmielina jest znany w regionie z licznych działań proekologicznych. W ostatnich miesiącach, gdy na tapecie w całej Polsce był temat zanieczyszczenia powietrza i smogu, szczególnie w naszym regionie, Chmielina często zabierał głos w tej sprawie. Na własną rękę zamontował kilka czujników pyłów w okolicy Ostrowa Wielkopolskiego. Nasadzenie palm i roślin tropikalnych to według niego jedna z metod działań na rzecz środowiska. Wszystkie rośliny z rodziny palmowatych cechują się bowiem wysoką chłonnością zanieczyszczenia środowiska.

Foto: archiwum prywatne Ryszarda Chmieliny na Facebooku

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick