Pociągiem z prędkością 350 km/h? Trwają rozmowy w sprawie szybkiej linii kolejowej „Y”

19
Fot. Mike Enerio | Unsplash
Z Poznania do Łodzi w godzinę, a z Poznania do Warszawy w 95 minut? To możliwe. Rozpoczęto rozmowy na temat budowy szybkiej linii kolejowej "Y", która miałaby powstać do 2030 roku. Polacy rozpoczęli już pierwsze rozmowy z francuskimi specjalistami, którzy mają doradzić, w jaki sposób zaprojektować taką linię.

Jak informuje portal rynek-kolejowy.pl, Polacy rozpoczęli już rozmowy, a zarazem współpracę ze stroną francuską, która ma doradzić, w jaki sposób powinna przebiegać budowa szybkiej linii kolejowej „Y”. – Będziemy współpracować z najbardziej doświadczonymi kolejarzami, będzie to kooperacja w celu zdobycia know-how. Ale omówione zostaną możliwości współpracy dużych producentów z polskimi podmiotami, w zakresie konkretnych rozwiązań technicznych. Przykładowo Francuzi mają bardzo duże doświadczenia w obszarze zasilania 25 kV i dalej ten system rozwijają. Chcielibyśmy, by się nim z nami podzielili, ponieważ takim napięciem będziemy chcieli elektryfikować nowe trasy Kolei Dużych Prędkości w Polsce – powiedział portalowi rynek-kolejowy.pl Piotr Malepszak, członek zarządu spółki Centralny Port Komunikacyjny do spraw komponentu kolejowego.

ZOBACZ TEŻ: Magazyn rezerw węgla w powiecie ostrowskim? Co na to ministerstwo?

Jak informuje Piotr Malepszak priorytetem będą trasy, które należą do tzw. sieci bazowej TEN-T, czyli Transeuropejskiej Sieci Transportowej. Do tego zobowiązuje Polskę Komisja Europejska. „W skład TEN-T wchodzą szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne stanowiące najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej” czytamy na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

ZOBACZ TEŻ: W 35 minut z Poznania do Kalisza? Dzięki powstaniu CPK ma być to możliwe

Koszty wybudowania takiej linii to blisko 60 milionów złotych za kilometr trasy linii dwutorowej. To mniej więcej tyle samo ile kosztuje wybudowanie kilometra drogi ekspresowej. Prace miałyby się zakończyć do 2030 roku, a prędkość, z jaką poruszałyby się pociągi, osiągnęłaby 350 km/h.

ZOBACZ TEŻ: 10 szprych. Do Centralnego Portu Komunikacyjnego pojedziemy 250 km/h?

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

19 KOMENTARZE

 1. 19
  2

  Ta fajne plany, które zakładają obniżenie rangi dworca w Ostrowie na rzecz Kaliskiego i Sieradzkiego, skończy się na tym, że o ile to zrobią, to będzie trzeba jechać do Kalisza by się szybko dostać do Poznania czy Wrocławia, za takie plany to ja dziękuje.

 2. 16
  3

  Już teraz są linie z Poznania do Kalisza przez Skalmierzyce omijające Ostrów…
  I jeśli kiedykolwiek powstanie ta szybka kolej Ostrów ominie bokiem….

 3. 18
  3

  No właśnie…z tego co czytałem wcześniej to Ostrów ma zostać pominięty w tej trasy szybkiego ruchu…za to Kalisz znajduje się w planach..masakra Ostrów Wlkp z tradycjami kolejowymi,z jednym z wiekszych węzłów kolejowych w Polsce staję się dziurą i głęboką prowincją…

  • 5
   17

   ostrów to dziura od zawsze jedno z kilkudziesięciu podobnych miast w Polsce, a taki Kalisz to już byłe miasto wojewódzkie więc wybór jest prosty

  • 8
   3

   Nie ma Ostrowskiego Węzła Kolejowego?!?! Pierwsze słyszę…
   Drodzy mieszkańcy Kalisza!
   Ostrów Wielkopolski jest dużym węzłem kolejowym. Znajdują się tutaj dwie lokomotywownie Przewozów Regionalnych i PKP Cargo.

   Miasto posiada 3 stacje / przystanki kolejowe:
   Ostrów Wielkopolski (osobowy i towarowy)
   Ostrów Wielkopolski Gorzyce (osobowy)
   Ostrów Wielkopolski Zachodni (towarowy)

  • 3
   3

   Stefan, zjedz snickerska, Ostrów jest tylko stacją węzłową, a nie węzłem, bo zgodnie z definicją, węzłem jest zespół stacji węzłowych, a nie stacja węzłowa i dwa przystanki kolejowe. Masz podany wykaz oficjalnych węzłów kolejowych w Polsce.

  • Zespół stacji węzłowych! haha to się inżynierowie od kolejnictwa pośmieją. Anonim wracaj do pracy, a nie wypisuj głupot.

  • 4
   1

   Zdzisiek nie przesadzaj, to że Kalisz to byłe miasto wojewódzkie to czysty przypadek, kiedy tworzono 49 województwo długo się zastanawiano czy ma być Kalisz czy Ostrów miastem wojewódzkim a dlaczego, bo Kalisz w tamtych czasach stał w miejscu miał po swoje stronie fakt najstarszego miasta a Ostrów się rozwijał prężnie, ostatecznie zadziałała prawda historyczna, ale i tak władza wojewódzka została podzielona na dwa miasta stąd np.: Sąd Okręgowy w Kaliszu i Rejonowy w Ostrowie oraz Prokuratura Okręgowa w Ostrowie i Rejonowa w Kaliszu, do tego idąc twoim tropem, Ostrów jako wiocha mamy obwodnice by nam się nie kurzyło w oknach, a przez Kalisz (traktując go jako wiochę) przejeżdża się prosto i do oknach kurz leci!!!, a Kaliski dworzec, śmiech na sali ledwo jeden peron i dwa tory

 4. O tym co jest węzłem kolejowym decyduje PKP PLK i jego „inżynierowie kolejnictwa”, a nie miłośnicy kolei w Ostrowie po technikum kolejowym. Nie ma się co napinać jak plandeka na Tarpanie. Ostrów to stacja węzłowa, a nie węzeł, bo nie ma tu zespołu stacji węzłowych. Wykaz węzłów można znaleźć w internecie (nie tylko na Wiki). I tyle w temacie. Sam dworzec kolejowy zaś w 2015 spadł w hierarchii do poziomu dworca regionalnego (IV kategorii), który obsługuje głównie ruch regionalny. A wspominany Kalisz, to stacja wyższej III kategorii (wojewódzka). Dlatego prawdą jest, że część pociągów jadąca od strony Kalisza omija Ostrów i jedzie skrótem w Lewkowcu prosto na Pleszew. Dotyczy to nie tylko połączeń regionalnych ale też kilku pociągów dalekobieżnych. Aby z nich skorzystać należy dojechać do Kalisza. Takie życie, nie ma nic stałe, Ostrów do końca komuny był ważnym ośrodkiem kolejowym. Ale życie idzie dalej i już nie jest. Detroit też kiedyś było ważnym ośrodkiem. Ale już nie jest.

 5. 1
  1

  Anonim: lecz się cebularzu. Stacja w kALISZU ważniejsza niż w Ostrowie? Bo ten koleś z kalisza we władzach PKP to załatwił? PJakiś czas temu przestała mnie interesować ta wiocha pod Ostrowiem zwana Kaliszem z powodu tego właśnie nastawienia do Ostrowa. Macie naprawdę wyprane mózgi. Fakt jest taki, że Kalisz się wyludnia w tempie 10x większym niż Ostrów. Poniżej 100 tys zeszliście już dawno dawno temu, ale ostatnimi laty zmienialiście metody liczenia, aby jeszcze się utrzymać.

 6. 1
  1

  Kalisz był stolica województwa, księstwa czy guberni w czasach kiedy po terenie dzisiejszego Ostrowa biegały dziki i sarenki w lesie. Tak sie prężnie rozwijacie że nawet żaden dealer salonu samochodowego nie chce u was otworzyć.

  • Kalisz był stolicą świata zanim jeszcze pierwsza komórka się podzieliła. Nie było to na pewno komórka mózgowa.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick