Pleszewska umowa z Ukrainą

0
Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie oficjalnie podpisało porozumienie o współpracy z Wyższą Szkołą Zawodową Budownictwa i Architektury w Łucku na Ukrainie.Umowę podpisali dyrektor CKIW OHP Krystian Piasecki i dyrektor Wyższej Szkoły Zawodowej Budownictwa i Architektury Rostisław Sobuckij. Głównym założeniem współpracy polsko-ukraińskiej jest wymiana doświadczeń kulturalno-edukacyjnych i likwidacja barier językowych.
Wyższa Szkoła w Łucku jest odpowiednikiem pleszewskiego CKiW OHP. Tamtejsza  młodzież, podobnie jak w Pleszewie w łuckiej  placówce zdobywa zawód. Wiele kierunków nauczania pokrywa się z  tymi, które w swojej ofercie ma Centrum Kształcenia. Dodatkowo ukraińska placówka kształci młodzież m.i. w zawodzie ślusarza, spawacza czy malarza- tapeciarza.
 
 Porozumienie o współpracy, które podpisaliśmy przyniesie korzyści obu stronom. Dla nas najważniejsza jest wymiana doświadczeń związanych zarówno z nauczaniem zawodu  jak i przygotowaniem kadry. Istotna jest też wymiana kulturowa, bo mimo, że  Polska i Ukraina mają wiele ze sobą  wspólnego- to zawsze są jakieś różnice i te warto poznać. Dlatego bardzo się cieszę, że dane nam będzie razem działać – podkreślał Rostisław Sobuckij,dyrektor Wyższej Szkoły Zawodowej Budownictwa i Architektury.
 Współpraca ma również obejmować pamięć o miejscach bliskim obu krajom, stąd też pojawił się pomysł aby młodzież z CKiW  w Pleszewie pomagała porządkować cmentarze Polaków na Ukrainie, a młodzież ukraińska – cmentarze Ukraińców spoczywających w Polsce.
 
 Wszystkie szkoły na świecie mają takie same problemy i wszystkie  w podobny sposób je rozwiązują  i to jest oczywiste. Natomiast wiele  szkół  ma inny system edukacji i inaczej wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. I to nas bardzo interesuje, bo dzięki tej współpracy pewne rzeczy będzie można przełożyć na realia polskie i odwrotnie. Dlatego liczymy, że współpraca będzie bardzo owocna  dodał Krystian Piasecki, dyrektor Centrum w Pleszewie.
 
Z kolei wicedyrektor CKiW OHP Wiesława Wawroska uważa, że współpraca zagraniczna z innymi szkołami dla młodzieży z Centrum jest nie do przecenienia.  Nasi podopieczni mają nie tylko szansę na zdobycie nowych doświadczeń zawodowych za granicą.  Mają również możliwość poznania swoich rówieśników i ich kulturę czasami bardzo różną od naszej. A to doskonale pokazuje wieloletnia współpraca z naszymi partnerami z Włoch czy Niemiec. Teraz będą mogli uczyć się od kolegów z Ukrainy, ale i też sami będą mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami – podkreślała wicedyrektor. 
 
Zawarcie porozumienia było możliwe dzięki współpracy Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie z Gminą Przygodzice w powiecie ostrowskim, która od dekady współpracuje z miastem Kiwerce w obwodzie łuckim na Ukrainie. Wójt gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak oraz mer Kiwerce – Vołodymyr  Žhutov osobiście asystowali dyrektorom obu placówek podczas podpisywania porozumienia.
 
Ukraińska delegacja, która przyjechała do Pleszewa na podpisanie porozumienia oraz dyrekcja Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie wspólnie z przedstawicielami Wojska Polskiego, związków kombatanckich, władz samorządowych i mieszkańców miasta- wzięli również udział w uroczystościach związanych z obchodami Święta Wojska Polskiego.
Pod  pomnikiem „Chwały artylerzystom” upamiętniającym artylerzystów 20 Pułku Artylerii
Przeciwpancernej LWP oraz żołnierzy 70 Pułku Piechoty poległych w czasie II wojny światowej znajdującym się   na placu im. płk. Mieczysława Mozdyniewicza – oddali hołd bohaterom i złożyli wiązanki kwiatów.
 
redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick