Pleszew wydał kalendarz z okazji 740. rocznicy nadania mu praw miejskich

0
Fot. UMiG Pleszew
Pleszew jest miastem od 740 lat. Rocznica nadania praw miejskich dekretem Przemysła II w 1283 roku będzie obchodzona w nadchodzącym roku. Jednak już teraz zaczyna się mówić i działać w związku z tym jubileuszem. Jednym z takich działań jest kalendarz na 2023 rok przedstawiający najbardziej okazałe inwestycje odrodzonego samorządu oraz przegląd kilkusetletniej historii miasta.

„Pleszew po raz pierwszy został wymieniony – już jako miasto – w dyplomie księcia Przemysła II z 2 X 1283 roku” – czytamy w krótkim biogramie miasta dostępnym na oficjalnej stronie Pleszewa. I właśnie rocznicę 740-lecia nadania praw miejskich w 2023 roku będą obchodzić jego mieszkańcy.

Z tej okazji wydano okolicznościowy kalendarz. Publikacja łączy na kartach dzieje miasta oraz najbardziej okazałe inwestycje odrodzonego samorządu. To mieszkanka historii oraz teraźniejszości, którą będzie można zgłębiać sukcesywnie z każdym mijającym miesiącem przyszłego roku.

Kalendarz ścienny został zredagowany przez Muzeum Regionalne w Pleszewie i wydany przez Urząd Miasta i Gminy Pleszew. Jest to kolejna publikacja tego typu. Pierwsza powstała w 2008 roku, a więc 15 lat temu. Twórcy chwalą się, że do dzisiaj jest „perełką wśród tego typu wydawnictw w Polsce”.

Przedstawiana na kartach kolejnych kalendarzy historia miasta jest elementem, który spaja je wszystkie we wspólną całość. – W przeszłości na kartach kalendarza publikowane były m.in. dzieje pleszewskiej motoryzacji, przedsięwzięcia rozrywkowe przedwojennego miasta, drewniane kościoły, a z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego – udział Pleszewa i pleszewian w tym zakończonym sukcesem zrywie niepodległościowym – wylicza Adam Staszak, dyrektor muzeum.

Kalendarz na 2023 rok otwiera dzieje miasta począwszy od dekretu podpisanego przez księcia poznańsko-kaliskiego Przemysława II z 1283 roku. Kolejne miesiące to m.in. przypomnienie wielkiego pożaru, który strawił dużą część Pleszewa wraz z najważniejszymi budynkami, historię gminy żydowskiej i dzieje związane z odzyskaniem niepodległości.

Kalendarz jest dostępny w cenie 30 zł. Można go kupić w Muzeum Regionalnym w Pleszewie.

Fot. UMiG Pleszew
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick