DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Pizza nowojorska: skąd się wzięła i jak się ją robi? [artykuł sponsorowany]

Pizza nowojorska narodziła się niewiele później od swojej włoskiej kuzynki. Ta druga powstała w Neapolu w połowie XIX wieku, na część królowej Małgorzaty II Sabaudzkiej (stąd słynna Margherita). A amerykańska? Jak można się domyślić, dotarła za Ocean Atlantycki wraz z imigrantami z Włoch, którzy na przełomie XIX i XX szukali dla siebie szans na lepsze życie. Wraz z nimi do Stanów dotarła oczywiście kuchnia włoska.

Nowy Jork i Małe Włochy

Mekką Włochów, którzy przybywali za ocean stał się Nowy Jork. To tu na przestrzeni lat powstały liczne włoskie enklawy – z tą na Manhattanie na czele. To właśnie w Big Apple w 1897 roku Gennaro Lombardi, imigrant z Neapolu otworzył sklep spożywczy. Już (albo dopiero) 8 lat później otrzymał licencję na sprzedaż pizzy na terenie Nowego Jorku i zaczął ją oferować swoim klientom. Cała pizza – duża, bo o ok. 45-centymetrowej średnicy – kosztowała ok. 5 centów. Niemniej jednak, początek XX wieku był czasem recesji w Stanach Zjednoczonych, a wielu robotników nie było stać nawet na zapłacenie tak niewielkiej, jak mogłoby się wydawać, sumy. Dlatego Lombardi zaczął dzielić pizzę na kawałki i w takiej formie ją sprzedawać. Ta forma serwowania pizzy w Nowym Jorku przyjęła się bardzo szybko i korzysta się z niej do dzisiaj. Tak sprzedawana jest też coraz częściej pizza w Poznaniu czy innych częściach Polski oraz świata.

Można ją zgiąć wpół!

Podstawowa różnica między pizzą w wersji włoskiej a tą z Nowego Jorku jest taka, że wersja z Neapolu ma twarde i chrupiące ciasto, a ta rodem z USA – elastyczne i miękkie. W tej drugiej tylko ranty są chrupiące. Co to oznacza? Tyle, że duży kawałek pizzy nowojorskiej możesz bez problemu zgiąć wpół, zapewniając sobie tym samym wysoki komfort jedzenia i zapobiegając temu, by sos czy tłuszcz wyciekły poza placek.

A z jakimi dodatkami powstaje pizza nowojorska? To de facto te same dodatki, które oferuje każda pizza w Poznaniu czy Neapolu. Wersja najbardziej klasyczna przypomina mocno Margheritę, bo znajdziesz na niej grubą warstwę dobrego sosu pomidorowego i solidną ilość sera mozzarella. Niemniej jednak, ilość i typ dodatków różnią się – znajdziesz mnóstwo intrygujących wariacji. Którą wybrać? To już kwestia indywidualnych preferencji.

Warto wspomnieć, że mówi się, iż smak oryginalnej pizzy nowojorskiej jest w dużej mierze warunkowany składem mineralnym wody, która jest dodawana do ciasta. Czy tak jest w rzeczywistości? Aby przekonać się, jaka jest różnica, zaplanuj wycieczkę do Nowego Jorku lub… poszukaj oferty pizzerii, która w Polsce serwuje tę wersję pizzy. Smacznego!

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz