Pełny zakaz handlu w niedzielę od 2020 roku. PiS zdecydował

7
Posłowie zdecydowali, że od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. - jedna, a pełny zakaz będzie obowiązywał od 2020 r. Wielomiesięczne boje o zakaz handlu w niedzielę dobiegły końca.

Za ustawą zakazującą handlu w niedziele zagłosowało 254 posłów, 156 było przeciw, a 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu, a jeśli on nie zgłosi uwag, to do prezydenta do podpisu.

Pomysł zamykania sklepów w niedzielę wypłynął jeszcze z „Solidarności”. Początkowo za handel w ten dzień chciano karać nawet więzieniem. Zdania co do zakazu w rządzie były podzielone. Proponowano ograniczenie handlu do konkretnych niedziel w miesiącu albo skrócenia godzin pracy sklepów.

Z takim pomysłem nie zgadzały się sieci handlowe, które chciały aby wolne od handlu były dwie niedziele w miesiącu. Jednocześnie sklepy mogłyby pracować jak dawniej.

W przyszłym roku sklepy będą otwarte pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 tylko w ostatnią niedzielę. W roku 2020 będzie można handlować jedynie w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedną przed Wielkanocą, a także w inne, wskazane w ustawie.

Od dłuższego czasu z tym pomysłem nie zgadzała się opozycja, która twierdziła, że to narzucanie Polakom, jak mają spędzać czas wolny. PiS ripostował, że pod projektem podpisało się pół miliona Polaków. Wniosek upadł.

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

 1. 3
  8

  Uwazam ze zwykle, male sklepy moga byc zamkniete ale domy handlowe otwarte. Na codzien ludzie nie maja czasu isc do domow handlowych. Sobota i niedziela jest fajna okazja do tego. Poza tym domy handlowe to jest bardzo fajne miejsce do spotkan, wyjsc rodzinnych. Dobre jedzenie, kawiarnie, zakupy na dodatek cieplo i milo 🙂

 2. 1
  6

  No to wystarczy teraz czekać jak galerie handlowe zaczną padać jedna po drugiej. Chyba nasi wiedzieli że tak będzie i dlatego ciągle przekładają rozbudowę aż w końcu stwierdzą że wchodzi zakaz handlu w niedzielę więc rozbudowa nie ma sensu.

 3. 5
  2

  Do „G” chcesz to zmienić bo nie robisz w soboty i w niedziele za kasą przez 10h w sklepie sieci handlowych czy w markecie..Pewnie gdybyś miał pracować na pewno walczył byś o swobodę i o czas wolny by spędzić go z rodziną..

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick