Patriotyczna majówka w Jarocinie [zaproszenie]

0
Przed nami kwietniowo-majowy długi weekend. W Jarocinie, tak jak w roku ubiegłym, upłynie on pod znakiem wydarzeń patriotycznych. Nie zabraknie jednak koncertów, happeningów, pokazów filmowych, warsztatów czy pokazów grup rekonstrukcyjnych.

W tym roku koordynatorem wydarzeń, które odbędą się w naszym mieście w pierwszych dniach maja, już drugi rok z rzędu jest organizacja pozarządowa – Hufiec ZHP Jarocin. Harcerze, wzorem roku ubiegłego, wystąpili z propozycją zrealizowania projektu „Kto Ty jesteś…?”, który gmina Jarocin dofinansowała kwotą 10 tys. zł. Harcerze poprzez pytanie „Kto Ty jesteś?”, pod którym organizowane są majówkowe wydarzenia w Jarocinie,  chcą skłonić mieszkańców do zastanowienia się nad tym, kim jesteśmy. Ideą przewodnią projektu jest szerzenie patriotyzmu wśród społeczności lokalnej oraz upowszechnienie wiedzy z dziedziny historii Polski i naszego regionu. Do współorganizacji projektu hufiec zaprosił także instytucje i stowarzyszenia, działające w sferze dziedzictwa i historii.

28 kwietnia

W piątek, 28 kwietnia odbędą się uroczystości z okazji 72. rocznicy powstania 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk im. gen. bryg. Stanisława Taczaka. O godz. 11.00 na terenie koszar rozpocznie się uroczysty apel, a po nim – pokaz sprzętu wojskowego.

29 kwietnia

W sobotę dla jarocińskiej publiczności jubileuszowy koncert zagra IRA. Przedtem na scenie JOK Jarocin wystąpi formacja S.O.U.L. Początek o godz. 19.00. Bilety w cenie 60 zł do nabycia w JOK Jarocin oraz na KupBilecik, Biletyna oraz eBilet.

30 kwietnia

W niedzielę, 30 kwietnia na niezwykłe wydarzenie filmowe – pokazy kronik JAR-u zapraszamy do kina Echo. Członkowie klubu po raz kolejny sięgnęli po materiały archiwalne, ruszyli w miasto i dokręcili ciąg dalszy historii sprzed 40 lat. W ten sposób powstało kilkadziesiąt minut materiału, który opowiada w niezwykły sposób o historii Jarocina. Projekcja o godz. 17:00.

1 maja

1 maja odbędą się obchody 130-lecia OSP Jarocin. Przed południem rozpocznie je przemarsz sprzed remizy przy ul. Śródmiejskiej do kościoła pw. św. Marcina, gdzie odbędzie się msza. św. Od 13:0 trwały będą uroczystości jubileuszowe na rynku.

Po południu harcerze zaproszą do  Obozu Białej Lilii, który zlokalizowany zostanie w parku miejskim – na terenie za pałacem Radolińskich. W programie obozu, od godz. 15:00 do 18:30, zaplanowano różnorodne aktywności i atrakcje m. in.: pionierka harcerska, kuchnie polowe, zjazdy linowe, strzelanie z łuku, gry i konkursy.

Zwieńczeniem dnia będzie koncert: Sebastian Riedel & Cree. Koncert odbędzie się o godz. 19:00 na polanie przed pałacem Radolińskich.

 2 majaOd godziny 10:00 w Muzeum Regionalnym w Jarocinie w ratuszu trwały będą przesłuchania w ramach Konkursu Poezji Patriotycznej. Na godz. 15:00 na rynku zaplanowano apel z okazji Dnia Flagi RP.  Od godz. 16:00 przy wieży ciśnień trwał będzie biało-czerwony happening. Podczas tego wydarzenia zaplanowano m.in.: finał Konkursu Poezji Patriotycznej, warsztaty patriotyczne dla dzieci, zorganizowane zostanie miasteczko powstańcze, a chętni będą mogli wejść na wieżę ciśnień. Happening potrwa do ok. godz. 19:00.

3 maja

Przed południem w Parku im. Majora Zbigniewa Gorzeńskiego odbędą się uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po ich zakończeniu nastąpi przemarsz do kościoła pw. Chrystusa Króla, gdzie zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny.

Między godziną 15:00 a 18:30 zapraszamy do Obozu Orła Białego, zlokalizowanego na polanie przed pałacem Radolińskich. W ramach wydarzenia m. in. zaprezentują się grupy rekonstrukcji historycznej oraz bractw kurkowych, wyświetlane będą filmy krótkometrażowe. Zaplanowano także prelekcje, wycieczki po centrum miasta, warsztaty oraz pokaz sprzętu wojskowego. O godzinie 18:40 w blisko godzinnym koncercie wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej YAMAHA.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, oprócz koncertu zespołu IRA, jest wolny.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick