Paszport z motywem 100-lecia odzyskania Niepodległości? Już wkrótce

0
Fot. Pixabay
Jeśli planujesz złożyć wniosek o wyrobienie paszportu po 5 listopada, otrzymasz dokument z motywami niepodległościowymi. Wszystko w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. To nowy pomysł Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

5 listopada wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące paszportów. Nowe dokumenty mają mieć lepsze zabezpieczenia. Będą też wzbogacone o grafiki nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Jak czytamy na stronie MSWiA, „Jednym z zabezpieczeń będzie sztywna strona personalizacyjna, która umożliwi wprowadzenie specjalnego zabezpieczenia SAFE I – to transparentne okienko otoczone polem charakteryzującym się zmiennymi właściwościami optycznymi. Umożliwia ono wprowadzenie szeregu kombinacji zabezpieczeń personalizowanych danych posiadacza dokumentu, zwiększając ochronę przed kradzieżą tożsamości. Inne elementy zabezpieczające, które będzie zawierał nowy paszport, to m.in.: element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w świetle UV oraz oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu”.

>> Obserwuj nas na Facebooku i bądź na bieżąco <<

Najciekawszą zmianą w porównaniu z obowiązującymi dotychczas dokumentami, jest spersonalizowanie go pod kątem 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Na kartach paszportu pojawią się m.in. motywy graficzne przedstawiające m.in.: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Bitwę Warszawską 1920 r., Godło II RP i Grób Nieznanego Żołnierza.

Historyczne postacie i motywy, które znajdą się na nowych paszportach to efekt m.in. głosowania internetowego, w którym każdy mógł zdecydować, który symbol według niego powinien znaleźć się w dokumentach. Szerzej o inicjatywie „Zaprojektuj paszport” pisaliśmy już w sierpniu 2017 roku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick