Owoce mroźnej wiosny: wiśnie najdroższe od lat, za śliwki jak za masło, jabłka powyżej 3 złotych

0
Nawet o 300% procent wzrosły ceny owoców w tym sezonie. Za kilogram jabłek zapłacimy od 3 do nawet 4 złotych. Śliwka węgierka jest po 5-6 złotych, a ceny kilograma brzoskwiń sięgają 4-5 złotych. To wszystko wina mroźnego prologu tegorocznego lata. W okresie kwitnienia temperatura sięgała minusowych wartości, a gdy do akcji miały wkroczyć pszczoły przyszła przedwczesna Zimna Zośka. Pocieszające jest to, że ceny np. jabłek mogą spaść po kolejnych zbiorach, ale tych na poziomie z 2016 roku nie mamy co się spodziewać.

Na ryneczku

Jeśli towaru na rynku jest mniej, to jego cena zawsze rośnie. To prawo w tym roku boleśnie uderza po kieszeni mieszkańców południowej Wielkopolski, którzy na targach oraz ryneczkach szukają owoców do zapraw. Wiśnie osiągnęły już wcześniej astronomiczne ceny. Podobnie jak truskawki. Teraz pora na śliwki, za które zapłacimy około 5-6 złotych, czyli 2 złote drożej niż w sezonie 2016. W niektórych miejscach jabłka osiągnęły już cenę ponad 3 złotych, podczas gdy w poprzednich latach kilogram tych owoców można było kupić już za niespełna 1 złotych.

W ogrodzie

Powodów do zadowolenia nie mają także ogrodnicy. Obrodziły maliny, na brak borówek też nie można narzekać, ale innych owoców w ogrodach jest jak na lekarstwo. Gdzieniegdzie znaleźć można brzoskwinie, które jakimś cudem przetrwały chłodny początek okresu wegetacyjnego. Nie ma śliwek.

Skąd to się bierze? 

Wysokie ceny to efekt przymrozków oraz gradobicia. Minusowe temperatury zablokowały prawidłowy rozwój kwiatostanu drzew owocowych.

Czy będzie lepiej? 

Jak twierdzi sadownik z Księżenic pod Grabowem nad Prosną Aleksander Ofierski, ceny jabłek mogą spaść pod koniec zbiorów. Teraz dojrzewają kolejne odmiany tych owoców (gala, champion) których jest już znacznie więcej niż np. celesty.

Więcej w „Wydarzeniach” Telewizji Proart.

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick