Ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach i burzach z gradem

0
źródło: IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenie drugiego stopnia, dotyczące wysokich temperaturach i możliwości wystąpienia burz z gradem. Została nim objęta niemal cała Polska w tym województwo wielkopolskie. Upały najgorzej wpływają na dzieci, osoby starsze i schorowane. Pamiętajmy więc o piciu wody i noszeniu nakrycia głowy.

Jak informuje Biuro Prognoz Meteorologicznych Zespół w Poznaniu, ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że mogą wystąpić burze powodujące straty materialne. Także w nasze codziennie funkcjonowanie mogą wkraść się zakłócenia w postaci rozkojarzenia i zamyślenia. Temperatura maksymalna w dzień ma sięgać około 32 stopni Celsjusza, natomiast w nocy najniższa temperatura będzie wynosić około 19 stopni. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz z gradem zostało kreślone aż na 90 procent.

Należy pamiętać, by podczas upałów pić dużo wody, nawet do trzech litrów dziennie, a także nosić nakrycia głowy. Rano i wieczorem, gdy temperatura jest niska, wywietrzmy mieszkania. W ciągu dnia najlepiej spożywać lekkostrawne posiłki. Dobrym sposobem na ochłodzenie organizmu są także lody. Z rozwagą korzystajmy z klimatyzacji. Temperatura pomieszczenia, w którym przebywamy, nie powinna być zbyt niska. Duża amplituda temperatury jest niekorzystna dla organizmu.

Zarówno podczas burz jak i upałów zadbajmy o zwierzęta. Wystawmy w widocznym miejscu miskę z wodą, a w trakcie opadów udzielmy błąkającym się psom schronienia.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick