Ostrzeszów. Ulica 21 Stycznia jednak zostaje

0
Fot. Anna Ławicka
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Wojewody Wielkopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i przywrócił nazwę ulicy 21 Stycznia w Ostrzeszowie.

Mieszkańców ulicy 21 Stycznia w Ostrzeszowie z pewnością ucieszy fakt, że jej nazwa pozostanie bez zmian. Taką decyzję podjął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, który oddalił skargę Wojewody Wielkopolskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

CZYTAJ: Ostrzeszów. Spór o ulicę

W styczniu 2018 roku Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman wydał zarządzenie zastępcze o zmianie nazwy ulicy 21 Stycznia na ulicy gen. Franciszka Altera. W zarządzeniu była mowa o tym, że Miasto i Gmina Ostrzeszów nie wywiązało się z ustawy „O zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego” przez co wojewoda zmuszony był podjąć decyzję o zmianie nazwy ulicy.

Władze Ostrzeszowa tłumaczyły wówczas, że jej nazwa została zmieniona w kwietniu 2017 r. i choć brzmiała tak samo, to jednak w uzasadnieniu znalazł się zapis o upamiętnieniu ofiar Krwawej Soboty i ocaleniu kilkudziesięciu mieszkańców Ostrzeszowa aresztowanych i czekających na rozstrzelanie. Wówczas wojewoda tę argumentację przyjął.

ZOBACZ TEŻ: Krotoszyn. Ulica 23 Stycznia jednak zmienia nazwę

Na zmianę nazwy nie zgadzali się również właściciele posesji znajdujących się przy ulicy 21 Stycznia. Sprawa znalazła finał w sądzie. Teraz mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą, bo wiadomo już na pewno, że nazwa ich ulicy się nie zmieni.

redaktor wlkp24.info
anna.lawicka@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick