Ostrzeszów. Ty też możesz zostać Świętym Mikołajem. Harcerze potrzebują pomocy

0
Poświęcają swój wolny czas w Wigilię oraz życie rodzinne, przebierają się za Mikołajów i świadczą usługi dostarczania prezentów. W ten sposób zarabiają i obdarowują najbiedniejsze dzieci z powiatu ostrzeszowskiego, których nazywają "Szczęściarzami" i które dzięki nim mają normalne święta. Mowa o ostrzeszowskich harcerzach i ich akcji pod nazwą "Święty Mikołaj". Po 11. edycjach ta charytatywna inicjatywa zyskała taką popularność, że druhowie z ZHR mogą nie wyrobić się z dostarczeniem prezentów do wszystkich klientów. Proszą o pomoc.

Pracę rozpoczynają już wcześniej. Dziś zastaliśmy ich na wigilii klasowej w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrzeszowie, ale tak naprawdę najwięcej pracy będą mieli 24 grudnia – w momencie, w którym wszyscy zasiądziemy przy wigilijnym stole.

Na początku rzucone zostało hasło: robimy akcję. 11 lat temu grupka harcerzy spontanicznie zorganizowała się i postanowiła wyręczyć Mikołaja z ciężkiej pracy. Z biegiem lat pomysł ZHR Ostrzeszów zyskiwał poklask, a ostrzeszowianie i mieszkańcy okolicznych gmin chętnie zamawiali pomocników Świętego do rozdawania prezentów. W 2007 roku liczba osób, które chciały skorzystać z tych usług dobiła czterdziestki.

Z roku na rok zamawiających było więcej. W ubiegłym roku harcerze roznieśli prezenty dla ponad 70 „klientów”. W tym roku lista przekroczyła już 70 miejsc, ale ze względu na braki kadrowe organizatorzy akcji musieli ograniczyć listę do 60 lokalizacji. Reszta czeka w kolejce. Lista rezerwowa mogłaby być zrealizowana, gdyby przyszła pomoc, dlatego harcerze proszą o pomocną dłoń.

fot. Akcja "Święty Mikołaj"
Mikołaje po jednej z ukończonych akcji.

Na czym akcja „Święty Mikołaj” polega? 24 grudnia o godzinie 18:00 harcerze wychodzą z własnych domów i zaczynają świadczyć usługi w postaci rozdawania prezentów. W przebraniu Mikołajów z pomocnikami – elfami wchodzą do domów i rozdają dzieciom podarki przygotowane przez rodziców. Wcześniej szacują ile mogą na tych usługach zarobić i kupują najpotrzebniejsze rzeczy najbardziej potrzebującym. Działa to trochę na zasadzie „Szlachetnej Paczki”. Druhowie wcześniej wiedzą komu chcą pomóc. Około godziny 20:00 spotykają się w ostrzeszowskim rynku, a następnie rozchodzą, by obdarować tzw. „Szczęściarzy”. Są to zazwyczaj najbiedniejsze dzieci z całego powiatu ostrzeszowskiego. Aktualnie jest 10 patroli mikołajowych, aby zrealizować zamówienia z listy rezerwowej potrzeba kolejnych osób. Chcesz pomóc – skontaktuj się z organizatorami:

https://www.facebook.com/Akcja-Święty-Mikołaj-228809123955041/

Profesjonalna usługa najprawdziwszego Mikołaja kosztuje co łaska od 1 zł. Akcja jest charytatywna i nie przynosi żadnych dochodów jej organizatorom.

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick