Ostrzeszów: Mróz nie odpuszcza, puszczają za to nerwy

0

Worek soli oraz list czekają na burmistrza Mariusza Witka pod drzwiami Urzędu Miasta i Gminy Ostrzeszów. Mieszkańcy są rozgoryczeni jakością i częstotliwością odśnieżania ulic, więc postanowili w ten sposób zwrócić uwagę włodarza na ten problem. - Mamy dość połamanych kości i poniszczonych samochodów - napisano na kartce. Czy to pomoże? 

Najgorsza sytuacja jest przy dojazdach do skrzyżowań. Mieszkańcy skarżą się m.in. na lodowisko m.in. przy skrzyżowaniu ulicy Hetmańskiej z drogą wojewódzką DW449 w stronę Rojowa i Kobylej Góry. 

"Cudowny Panie burmistrzu" – zaczyna się ironicznie korespondencja do włodarza. "Przekazuję Ci ten symboliczny worek soli, która służy do eliminowania niebezpiecznych i niechcianych lodowisk, które dzięki Twojej krótkowzroczności musimy znosić co roku" – pisze do Mariusza Witka ktoś dalej. List oraz worek soli od dwóch dni leżą pod drzwiami ostrzeszowskiego magistratu. 

Posypanie dróg ofiarowaną solą w opinii autorów ma być dowodem na to, że burmistrz zrobi coś dla mieszkańców, bo to "oni mu płacą, a nie koledzy". Oryginalna forma akcji została rozpropagowana na facebooku, a mieszkańcy gminy Ostrzeszów chętnie komentują problem z odśnieżaniem dróg. 

"Burmistrzowie powinni zmienić zimę na lato a nie!" – pisze Paulina.

"Zima zimą ale bezpieczeństwo to inna bajka. Pomyslodawco – BRAWO TY!" – komentuje Anna. 

"Dobre.. Wtym roku to tragedia. Troche nasypało i bałagan na drodze. A jak widzę te przestarzały sprzęty to płakać mi się chcę. Kto wygrał wtym roku przetarg na odśnieżania dróg poza centrum .?" – kwituje Dan.

Kto w ubiegłym roku był odpowiedzialny za odśnieżanie dróg? 

http://ostrzeszow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=46&artykul=3163&akcja=artykul

Z naszych informacji wynika, że burmistrz niedawno podpisał umowy na rok 2017. Lista firm, które wygrały przetargi nie została jeszcze opublikowana na stronie Urzędu Gminy. 

Jaki jest standard przyjęty w gminie Ostrzeszów? 

Zasady zimowego utrzymania dróg gminnych obowiązujące
na terenie gminy Ostrzeszów – sołectwa 

Utrzymanie dróg w warunkach zimowych polega głównie na zachowaniu możliwie w wysokim stopniu zdolności drogi do sprawnego i bezpiecznego ruchu drogowego. Natężenie akcji uwarunkowane jest wielkością potrzeb ruchu drogowego oraz możliwościami finansowymi. Z tego względu przyjmuje się system polegający na ustaleniu standardów zimowego utrzymania dróg.

1. Droga odśnieżana na całej szerokości w przypadku pokrywy śnieżnej pow. 5 cm. Zakładany czas odśnieżenia nie powinien przekroczyć 5 godzin po ustaniu opadów. Dopuszcza się cienką równomierną warstwę śniegu na drodze nie utrudniającą ruchu.

2. Zwalczanie śliskości prowadzone będzie przez posypywanie ( patrz pkt 4) skrzyżowań z innymi drogami i liniami kolejowymi, odcinków dróg o pochyleniu podłużnym pow. 4%,  przejść dla pieszych. Posypywanie drogi na całej długości dopuszcza się po uzgodnieniu z przedstawicielem Urzędu Miasta i Gminy w Ostrzeszowie. Czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać 5 godzin od momentu wystąpienia zjawiska powodującego śliskość.

3. Do usuwania śniegu z dróg stosowany będzie następujący sprzęt:
– pługi lemieszowe lekkie (chodniki odśnieżane przez MiG, ścieżki pieszo-rowerowe),
– pługi średnie zamontowane na samochodach lub ciągnikach,
– równiarki, spycharki do usuwania zasp poza obręb pasa drogowego.

4. Do posypywania dróg używana będzie mieszanka soli z piaskiem przy użyciu piaskarek samochodowych i ciągnikowych.

Zasady zimowego utrzymania dróg gminnych obowiązujące
na terenie miasta Ostrzeszów 

Utrzymanie ulic w warunkach zimowych polega głównie na zachowaniu możliwie w wysokim stopniu drogi do sprawnego i bezpiecznego ruchu drogowego.
Natężenie akcji uwarunkowane jest wielkością potrzeb ruchu drogowego oraz możliwościami finansowymi.
Z tego względu przyjmuje się system polegający na ustaleniu standardów zimowego utrzymania dróg.
Celem ustalenia standardu zimowego utrzymania dróg gminnych przyjmuje się podział dróg  w oparciu o kryterium ważności drogi dla komunikacji.

1. Jezdnie odśnieżane w przypadku pokrywy śnieżnej pow. 5 cm. Zakładany czas odśnieżenia nie powinien przekroczyć 5 godzin po ustaniu opadów. Dopuszcza się cienką równomierną warstwę śniegu na jezdni nie utrudniającą ruchu.
2. Zwalczanie śliskości prowadzone będzie przez posypywanie (patrz pkt. 4 – środki do zwalczania śliskości) skrzyżowań z innymi drogami, odcinków dróg o pochyleniu podłużnym pow. 4%,  przejść dla pieszych. Posypywanie jezdni na całej długości dopuszcza się po uzgodnieniu z przedstawicielem Urzędu Miasta i Gminy w Ostrzeszowie. Czas likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać  5 godzin od momentu wystąpienia zjawiska powodującego śliskość.
3. Do usuwania śniegu z nawierzchni dróg stosowany będzie następujący sprzęt:
a) pługi lemieszowe lekkie (chodniki odśnieżane przez MiG, ścieżki pieszo-rowerowe),
b) pługi średnie zamontowane na samochodach lub ciągnikach,
c) równiarki, spycharki do usuwania zasp poza obręb pasa drogowego
lub inny równoważny sprzęt do usuwania śniegu z nawierzchni dróg.
4. Do zwalczania śliskości na powierzchni dróg używana będzie:
a) mieszanka soli z piaskiem przy użyciu piaskarek samochodowych i ciągnikowych;
b) solanka (roztwór chlorku sodu NaCl, wapnia CaCl2 lub magnezu MgCl2) przy użyciu solarek (rozpryskiwarek);
c) dopuszcza się stosowanie czystej soli drogowej do usuwania gołoledzi oraz nabojów śnieżnych lub inne równoważne środki ( mieszanki i inne) do zwalczania śliskości na powierzchni dróg.

źródło: Ostrzeszów – Moje Miasto (grupa na facebooku) – https://www.facebook.com/groups/232845458894/?fref=ts
redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick